RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyburzą zabytkowy most dla gwiazdora? Generalny konserwator zabytków komentuje

Most w Pilichowicach wkrótce obejrzeć miał Tom Criuse (fot. Facebook/Magdalena Gawin; China Photos/Getty Images)

Przy moście w Pilichowicach nie można prowadzić żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu – ucina dyskusje wokół śląskiej konstrukcji generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin. Od marca tego roku prowadzone jest postępowanie w sprawie wpisania mostu do rejestru zabytków. To komentarz do spekulacji, że 114-letni obiekt miałby zostać wysadzony w powietrze na potrzeby zdjęć do siódmej części serii „Mission: Impossible” z Tomem Cruise’m w roli głównej.

Siłą wywlekli go ze szpitala, gdzie umierała jego córka. Dramatyczne wideo

Całymi dniami czuwał przy boku chorej córki, a gdy lekarze postanowili odłączyć sześciolatkę od aparatury podtrzymującej życie – nie chciał się na...

zobacz więcej

Decyzja o ewentualnym wysadzeniu w powietrze mostu ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że zdjęcia do dużej hollywoodzkiej superprodukcji przyniosą rozgłos naszemu krajowi, a drudzy są oburzeni pomysłem zniszczenia starego mostu.

Zdjęcia do filmu w Polsce miałyby rozpocząć się w kwietniu przyszłego roku. We wrześniu tego roku most w Pilichowicach ma zobaczyć Tom Cruise.

Sprawa wysadzenia mostu nie jest przesądzona i wydaje się coraz mniej prawdopodobne, że do niego dojdzie. Sprzeciwiała się temu dolnośląska konserwator zabytków, która robi wszystko, by wpisać obiekt na listę zabytków.

Teraz głos w dyskusji zabrała generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin. Przypomniała na Facebooku, że od marca tego roku prowadzone jest postępowanie w sprawie wpisania mostu w Pilichowicach do rejestru zabytków.

„Oznacza to, że od tego czasu most pozostaje w reżimie ochrony tymczasowej. Nie można przy nim prowadzić żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu” – zapewnia Gawin.

Jednocześnie wskazała na nowelizację przepisów z 2017 r., dzięki którym – jak zaznacza – udało się ocalić od wyburzeń wiele cennych obiektów na terenie całej Polski.


„Ochronę tymczasową do tej pory atakował jedynie Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Miłośnicy zabytków – nigdy. Wszelkie dywagacje i obawy związane z wyburzeniem mostu są w obecnym stanie prawnym bezprzedmiotowe” – podsumowała Gawin.

źródło:
Zobacz więcej