RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik SN do opozycji: Ich mandat wynika z orzeczenia izby, którą krytykują

Niektórzy politycy krytykowali uchwałę SN ws. ważności wyborów prezydenckich (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Chciałbym powiedzieć posłom i senatorom, że ich mandat wynika stąd, że ta sama izba, którą krytykują, stwierdziła ważność wyborów parlamentarnych – tak do krytyki stwierdzenia ważności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta odniósł się rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski. W poniedziałek w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego orzekła, że wybory prezydenckie są ważne.

Sąd Najwyższy orzekł w sprawie ważności wyborów prezydenckich

Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Andrzeja Dudy na Prezydenta...

zobacz więcej

Wcześniej SN rozpatrzył blisko 6 tys. protestów wyborczych. W 92 przypadkach Izba uznała za zasadne (w całości lub w części) zarzuty w nich zawarte, jednak w jej ocenie nie miały one wpływu na wynik wyborów. Większość protestów (m.in. te złożone przez pełnomocnika komitetu Rafała Trzaskowskiego) została pozostawiona bez dalszego biegu.

W Polskim Radiu sędzia Stępkowski pytany był o krytyczne względem uchwały SN głosy polityków opozycji. Niektórzy z nich wskazywali, że uchwała podjęta została przez izbę powstałą na mocy nowej ustawy o SN z 2017 r., w której zasiadają sędziowie nominowani przez KRS w nowym składzie.

– Większość polityków, którzy formułują tego typu wypowiedzi, to posłowie lub senatorowie. Chciałbym im powiedzieć, że ich mandat wynika z tego, że ta sama Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdziła w zeszłym roku ważność wyborów parlamentarnych. A zatem jeśli oni się uważają za posłów (lub senatorów – red.), przyznają, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jak najbardziej ma kompetencje do stwierdzenia ważności wyborów zarówno do Sejmu i Senatu, jak i wyborów prezydenckich – odparł rzecznik SN.

źródło:

Zobacz więcej