RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dotarły do ciebie nasiona z Chin? PIORiN apeluje: niezwłocznie je zniszcz

Nasion pod żadnym pozorem nie należy wysiewać na własną rękę (fot. Washington State Department of Agriculture)

W paczkach z Chin docierają do Polski w ostatnim czasie nieoznakowane nasiona – informuje Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. I podkreśla: w grę może wchodzić bioterroryzm.

USA budują koalicję przeciwko Chinom. Berlin i Paryż chcieliby pozostać z boku

Stany Zjednoczone apelują do Zachodu o utworzenie frontu sprzeciwu wobec agresywnej polityce Chin. Unijni urzędnicy - Berlin i Paryż - wciąż...

zobacz więcej

„Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy, a w końcu i do Polski” – napisano w komunikacie.

„W związku z pytaniami, które do nas trafiają, uprzejmie informujemy, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion (najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku – aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego)” – wyjaśnia placówka.

PIORiN wskazuje, że mając na uwadze inne możliwe zagrożenia (np. bioterroryzm), wskazane jest raczej nieotwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy wojewodzie danego województwa.

PIORiN zaznacza, że nasion tych absolutnie nie powinno się „wysiewać na próbę”.

„Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, niewystępujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i inne) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe” – zaznaczono.

Wcześniej podobne paczki, zawierające niezidentyfikowane nasiona, trafiały do USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.

źródło:
Zobacz więcej