RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ONZ: Korea Północna prawdopodobnie nadal pracuje nad bronią jądrową

Kim Dzong Un stawia na zbrojenia (fot. PAP/EPA/KCNA)

Korea Północna najprawdopodobniej wciąż kontynuuje prace nad budową swego potencjału nuklearnego – wynika z poufnego raportu ONZ, z którym zapoznała się Agencja Reutera. Do takich wniosków doszły struktury wywiadowcze wielu krajów – wskazano w nim.

Towarzysz mafioso

Obłuda i hipokryzja często są podstawowym atrybutem władzy. W kraju powszechnej szczęśliwości, Korei Północnej, władza na wszelkie sposoby stara...

zobacz więcej

Raport został przedstawiony 15 członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek. „Głównym celem jest teraz zakończenie prac nad miniaturyzacją głowic nuklearnych, by dostosować je do pocisków balistycznych, jakimi dysponuje Korea Północna” – wskazano w nim.

Według ekspertów z kilku różnych krajów, które nie zostały wymienione w raporcie z nazwy, sześć prób jądrowych wydatnie przyczyniło się do przygotowania takiej zminiaturyzowanej wersji głowic. Ostatni z tych testów – przypomina Agencja Reutera – był przeprowadzony we wrześniu 2017 r.

Zadaniem autorów raportu było zbadanie, czy i w jakim zakresie są przestrzegane sankcje, jakie Rada Bezpieczeństwa nałożyła na KRLD w związku z programem nuklearnym komunistycznego państwa.

O tym, że Pjongjang nie wyrzekł się swych ambicji jądrowych, świadczy też analiza komercyjnych zdjęć satelitarnych północnokoreańskiego ośrodka nuklearnego w Jongbjon z ostatniego roku, jaką przeprowadził amerykański think tank 38 North. Sugeruje ona, że w dalszym ciągu prowadzona tam jest działalność związana ze wzbogacaniem uranu – wskazali jego eksperci.

Korea Północna wysadziła w powietrze biuro łącznikowe z Koreą Południową

Korea Płn. wysadziła w powietrze biuro łącznikowe z Koreą Płd. w przygranicznym mieście Kaesong – podała agencja Yonhap. Świadkowie słyszeli...

zobacz więcej

Mogło dojść do wzbogacania uranu

W ośrodku wzbogacania uranu regularnie pojawiały się wyspecjalizowane wagony kolejowe, a okazjonalnie również obiekty przypominające cysterny na ciekły azot, co sugeruje, że prowadzone było wzbogacanie – napisano w sprawozdaniu opublikowanym na stronie internetowej think tanku. Grupa zwraca również uwagę na prace budowlane prowadzone wokół terenu kwatery głównej badań i administracji ośrodka.

Nie ma jednak dowodów świadczących o pracy pięciomegawatowego reaktora nuklearnego, z którego w przeszłości reżim Korei Północnej czerpał pluton klasy wojskowej – twierdzi południowokoreańska agencja Yonhap.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wielokrotnie wyrażał skłonność do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Negocjacje w tej sprawie pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem utknęły jednak w martwym punkcie po szczycie z udziałem Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa w stolicy Wietnamu Hanoi w lutym 2019 r.

Kim proponował tam częściową denuklearyzację, w tym likwidację zakładów produkcji materiałów jądrowych w rejonie Jongbjon, w zamian za zniesienie większości nałożonych na nią sankcji gospodarczych. Strona amerykańska nie zgodziła się na to, domagając się pełnej, bezwarunkowej denuklearyzacji.

źródło:

Zobacz więcej