Izraelskie lotnictwo ostrzelało cele wojskowe w Syrii

Do ataku wykorzystano między innymi śmigłowce (fot. IDF.il)

Izraelskie samoloty zaatakowały cele wojskowe w Syrii. Była to odpowiedź na „podjętą wcześniej przez syryjską brygadę próbę podłożenia ładunku wybuchowego pod ogrodzeniem na granicy izraelsko-syryjskiej” – podały siły obronne Izraela.

Izrael kontra Syria. Przechwycono „wrogie cele” nad Damaszkiem

Syryjska obrona powietrzna przechwyciła w poniedziałek „wrogie cele” nad Damaszkiem – podały syryjskie media państwowe. Według Syryjskiego...

zobacz więcej

Wśród zbombardowanych w poniedziałek wieczorem celów w Syrii izraelscy wojskowi wymienili system wież obserwacyjnych na granicy przy Wzgórzach Golan, baterie rakietowe obrony przeciwlotniczej, centrum gromadzenia i analizy danych wywiadowczych, a także centrum dowodzenia i kontroli syryjskich sił zbrojnych.

W ataku, który objął południową część Syrii, wykorzystano samoloty myśliwskie, śmigłowce, a także drony. Atakowano również cele znajdujące się w pobliżu Damaszku – zaznaczono.

Agencja AFP zwraca uwagę, że siły obronne Izraela bardzo rzadko i nie od razu wystosowują tego rodzaju oświadczenia, a na potwierdzenia działań militarnych trzeba zazwyczaj czekać nawet do kilku dni. Tak otwarta i szybka reakcja może mieć związek z próbą sforsowania granicy państwowej.

Syryjskie media potwierdziły, że doszło do zmasowanych ataków lotnictwa izraelskiego na cele w Syrii, utrzymują jednak, że syryjskiej obronie przeciwlotniczej udało się „namierzyć wrogie cele nad Damaszkiem”, „przechwycić je i neutralizować”.

Afganistan: Wielu zabitych i rannych po ataku IS na więzienie w Dżalalabadzie

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 24 zostały ranne w niedzielnym ataku na więzienie w Dżalalabadzie na wschodzie Afganistanu. Do ataku,...

zobacz więcej

Serie rakiet

Do ataku izraelskiego lotnictwa doszło o godziny 22.40 (godziny 21.40 w Polsce) – podała syryjska agencja Sana. – Śmigłowce izraelskie wystrzeliły kilka serii rakiet w kierunku wyludnionego miasta Al-Kunajtira w południowo-zachodniej Syrii, położonego tuż przy północnych stokach okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan – wskazano.

Zaatakowano również cele w okolicach miasta Abu Kamal we wschodniej Syrii, w pobliżu granicy z Irakiem – twierdzi dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw człowieka Abdel Rahmane.

Od 2011 r. Izrael wielokrotnie atakował w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywane przez Hezbollah i armię Iranu do szkoleń. Izrael konsekwentnie podkreśla, że nie pozwoli Syrii stać się irańskim przyczółkiem działań wymierzonych w Izrael.

20 lipca podczas nalotów lotnictwa izraelskiego na cele zlokalizowane na południe od Damaszku zginęło pięciu najemników związanych z Iranem i jeden z bojowników szyickiej organizacji militarnej Hezbollah. 11 innych bojowców, którzy przebywali w zaatakowanej bazie szkoleniowej, odniosło rany – twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

W trwającym od 2011 r. konflikcie syryjskim, w który na przestrzeni wielu lat angażowały się siły różnych krajów, zginęło łącznie 380 tys. ludzi – przypomina AFP.

źródło:

Zobacz więcej