RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Czeka nas duży wysiłek psychologiczny i fizyczny”. Białoruska milicja przed wyborami

Białoruska milicja mobilizuje się przed wyborami (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Czeka nas duży wysiłek psychologiczny i fizyczny – oświadczył minister spraw wewnętrznych Białorusi Juryj Karajeu w przemówieniu wyemitowanym w przededniu wyborów prezydenckich. Jest ono skierowane do funkcjonariuszy MSW.

Prezydent Białorusi był zakażony koronawirusem

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka poinformował we wtorek, że przebył infekcję wywołaną koronawirusem bez objawów. Jego zdaniem 97 proc....

zobacz więcej

– Powinniśmy być dobrze zorganizowani, zdyscyplinowani i opanowani. Czeka nas duży wysiłek psychologiczny i fizyczny – zwrócił się Karajeu w nagraniu wideo do swoich podwładnych, które opublikował bloger opozycyjny Harbacewicz w komunikatorze Telegram.

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi szef MSW zaapelował do podwładnych o nieuleganie prowokacjom i „niedawanie pretekstów do dyskredytacji struktur MSW, wojsk wewnętrznych, siebie samych i swoich bliskich”.

– W internecie i na ulicach miast obserwujemy obecnie aktywną działalność prowokacyjną niektórych obywateli. Z jednej strony celem stworzenia sztucznego wyzwania w dziedzinie informacji jest kształtowanie w społeczeństwie negatywnego stosunku do milicji i organów państwowych jako takich. Z drugiej – dążenie do zasiania w samych funkcjonariuszach niepewności i niechęci do wypełniania obowiązku w zakresie ochrony porządku i walki z przestępczością – powiedział Karajeu.

– Pamiętajcie: wypełniając obowiązki służbowe, możecie liczyć na ochronę swoich praw i interesów – dodał.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia. O kolejną reelekcję będzie starał się prezydent Alaksandr Łukaszenka. Liderką opozycji jest Swiatłana Cichanouska, na której wiece przychodzą nawet dziesiątki tysięcy zwolenników.

źródło:

Zobacz więcej