Szef Pentagonu: Umowa z Polską zwiększy odstraszanie Rosji

Według Espera „wysunięta obecność w Polsce, na wschodniej flance NATO, poprawi elastyczność strategiczną i operacyjną” (fot. Michael Reynolds/EPA/Bloomberg via Getty Images)

Szef Pentagonu Mark Esper poinformował o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do „zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO”.

Prezydent: Pod względem militarnym jesteśmy znacznie bezpieczniejsi niż pięć lat temu

Dzisiaj mogę z całą pewnością powiedzieć, że jesteśmy pod względem militarnym znacznie bezpieczniejsi niż byliśmy, zanim objąłem urząd prezydenta;...

zobacz więcej

Esper w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Pentagonu przekazał, że „EDCA zwiększy odstraszanie Rosji, wzmocni NATO i uspokoi naszych sojuszników”.

„Wysunięta obecność w Polsce, na wschodniej flance NATO, poprawi naszą strategiczną i operacyjną elastyczność” – ocenił.

„Gratulujemy negocjatorom tego ważnego kamienia milowego dla stosunków polsko-amerykańskich i naszego zbiorowego bezpieczeństwa transatlantyckiego” – dodał amerykański minister obrony.

źródło:

Zobacz więcej