RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rady dla osób zmagających się z hiperpigmentacją skóry

Osoby zmagające się z hiperpigmentacją mogą również spróbować rozjaśnić przebarwienia domowymi sposobami (fot. Miguel Candela/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Pojawiające się na skórze przebarwienia zaliczane są do jednej z najbardziej dokuczliwych skórnych dolegliwości. Przyczyn może być wiele. W ich niwelowaniu pomóc może m.in. zwykły kefir.

Swędząca skóra i chore psyche

Pierwsze na świecie badania nad wpływem swędzącej skóry na nasz stan psychiczny wskazują, że z przyczyn dermatologicznych nasza sfera psychiczna...

zobacz więcej

Jednym ze skutecznych sposobów na zniwelowanie objawów hiperpigmentacji jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Hiperpigmentacja to skórna dolegliwość, której głównym objawem są przebarwienia skóry będące efektem wzrostu poziomu melaniny.

Na nierównomierny koloryt skóry wpływ ma wiele czynników – do przebarwień dochodzić może na skutek powstawania blizn potrądzikowych lub długotrwałej ekspozycji na promienie UV. – Istnieje wiele przyczyn pojawiania się przebarwień. Znaczenie ma m.in. zbyt intensywne opalanie się, które prowadzi do podrażnień i stanów zapalnych, a także uwarunkowania genetyczne – tłumaczy dermatolożka Minal Patel.

Jednym z kluczowych składników pielęgnacji skóry osób cierpiących na hiperpigmentację jest krem z wysokim filtrem ochronnym. Nie tylko przeciwdziała rozwojowi schorzenia, ale także zapobiega zaostrzeniu istniejących przebarwień. – Bardzo ważne jest, by kontrolować procesy, które doprowadziły do zaburzeń kolorytu skóry. Krem zawierający filtr przeciwsłoneczny to absolutna podstawa pielęgnacji. Używać należy go przez cały rok, niezależnie od pogody i stopnia nasłonecznienia – zaznacza Patel.

Koronawirus groźny dla pacjentów z atopowym zapaleniem skóry

Koronawirus jest szczególnie groźny dla pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza tych z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby...

zobacz więcej

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu widoczności przebarwień, uwzględnijmy w swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki zawierające inhibitory tyrozynazy – substancje, które zapewniają cerze jasny, jednolity koloryt.

– Wszystkie inhibitory tyrozynazy, w tym ekstrakt z lukrecji, alfa arbutyna, kwas kojowy, kwas traneksamowy, kwas askorbinowy (witamina C), niacynamid i glutation, świetnie nadają się do leczenia i zapobiegania przebarwieniom – tłumaczy kosmetolożka Ifeoma Ejikeme. I dodaje, że skutecznym środkiem redukującym przebarwienia jest także kwas glikolowy, który zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. Należy jednak stosować go ostrożnie.

– Jest on pomocny w rozjaśnianiu skóry, ale najbezpieczniej używać go przez krótki czas. Pamiętaj, by wybierać preparaty zawierające nie więcej niż 10 proc. kwasu glikolowego oraz by bardzo dokładnie usuwać je ze skóry po przeprowadzonym zabiegu – konkluduje dr Ejikeme.

Osoby zmagające się z hiperpigmentacją mogą również spróbować rozjaśnić przebarwienia domowymi sposobami. Pomocne okażą się maseczki na bazie kefiru lub jogurtu naturalnego oraz płukanki z octu jabłkowego.

źródło:
Zobacz więcej