RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybierasz się na wakacje? Rzecznik MZ ostrzega

W kilku miejscach w Europie wyraźnie rośnie liczba zakażeń koronawirusem (fot. Shutterstock/TravnikovStudio)

Radziłbym ostrożność w planowaniu wakacji poza granicami Polski, szczególnie w tych regionach, w których obserwujemy wzrosty zakażeń koronawirusem, czyli np. Hiszpania lub Bałkany – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W kolejnym kraju rekord zakażeń koronawirusem. Prawie 5 tys. w ciągu doby

Filipiny zarejestrowały w ciągu doby rekordowy, blisko pięciotysięczny wzrost zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia poinformowało 1 sierpnia...

zobacz więcej

Wojciech Andrusiewicz powiedział w Polsat News, że radziłby „daleką ostrożność w planowaniu wakacji poza granicami Polski, szczególnie w tych regionach, w których obserwujemy wzrosty zakażeń koronawirusem, czyli np. Hiszpania, szczególnie Katalonia w Hiszpanii, lub Bałkany”.

– Niestety, na Bałkanach też obserwujemy wzrosty. Trudno wymienić jeden kraj, teraz mamy zablokowane loty do Czarnogóry i np. do Luksemburga – dodał.

W związku z tym rzecznik MZ zwrócił się z poradą, by „prewencyjnie” nie wyjeżdżać w te regiony.

Zapytany o możliwość wprowadzenia dwutygodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski, Polaków wracających z wakacji, Andrusiewicz odparł, że taka kwarantanna „na pewno jest możliwa”. Ale – podkreślił – gdyby miała być wprowadzana, to „na pewno będziemy informować o tym z uprzedzeniem”.

Lekarz przyznał się do masowych morderstw. Ciała wrzucał do kanału z krokodylami

Devender Sharma, skazany na dożywocie 62-letni lekarz medycyny ajurwedyjskiej został po 6 miesiącach zatrzymany przez policję, która poszukiwała go...

zobacz więcej

– Na pewno nie uwięzimy turystów z dnia na dzień w Chorwacji czy w Hiszpanii, ta decyzja będzie z wyprzedzeniem, tak, żeby każdy mógł poradzić sobie ze swoją sytuacją i odpowiednio przygotować się do czasu, aż ta kwarantanna zacznie obowiązywać – podkreślił.

Dopytany o fakt, że Ukraina wprowadziła taką kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski, rzecznik resortu zdrowia zauważył, że w Polsce taka kwarantanna dla obywateli Ukrainy obowiązuje od początku. – Ja bym tę decyzję rozpatrywał raczej na polu dyplomacji, niż na polu sanitarno–medycznym – ocenił.

MZ poinformowało o kolejnych 575 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem w Polsce i o śmierci jednej osoby. Bilans zachorowań w Polsce wynosi 46 894 zakażonych osób, z których 1731 zmarło.

źródło:

Zobacz więcej