RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uwaga na tajne symbole złodziei przy mieszkaniach. Co oznaczają?

O „złodziejskim słowniku” informowała już wcześniej szkocka policja (fot. PAP/Tomasz Gzell; Facebook/Lanarkshire Police Division)

Przekreślone kółka, „przewrócone ósemki”, krzyżyki – to znaki, które – jak alarmują mieszkańcy warszawskich bloków – pojawiają się na klatkach schodowych i przy drzwiach mieszkań. „Super Express” informuje, że w ten sposób złodzieje mogą „naznaczać” wytypowane do rabunku mieszkania. Nie byłaby to nowość – podobne metody w tym „fachu” stosowano bowiem jeszcze przed wojną.

Złodziej reanimował ochroniarza, który złapał go na kradzieży whisky

58-letni ochroniarz jednego z marketów na łódzkich Bałutach, zmarł chwilę po zatrzymaniu złodzieja, który chciał ukraść butelkę whisky. Co ciekawe,...

zobacz więcej

Na jednym z pięter znak „X”, a nad nim strzałka do góry; piętro wyżej takie samo oznaczenie, ale już bez strzałki – czytamy w stołecznym dodatku do „Super Expressu”.

„My się nie komunikujemy z lokatorami, a były już w tym bloku kradzieże. Moim i córki marzeniem jest, żeby były zamontowane kamery, wtedy byśmy czuły się bezpieczne” – mówi gazecie mieszkanka „oznaczonego” bloku na Ursynowie. Z relacji warszawiaków wynika, że każda próba wytarcia tajemniczych znaków kończy się ich ponownym pojawieniem – czytamy.

We wspomnianym bloku zdarzały się już zresztą kradzieże czy „szarpanie za klamki”, a także podejrzane postacie z torbami na ramieniu.

Mieszkańcy bloków radzą sobie, jak mogą, by zabezpieczyć majątek. „My na szczęście mamy dwa psy, które robią hałas, zawsze jest ktoś w domu” – opowiada „SE” pani Anna, zamieszkująca osiedle Jary w Warszawie.

Policja przyznaje, że nie miała wcześniej zgłoszeń sprawie podejrzanych oznaczeń, zapowiada jednak przyjrzenie się sprawie i nie wyklucza zwiększenia patroli w zagrożonej okolicy.

„Na klamkę”. Złodziej senior za kratkami

64-letni mieszkaniec Elbląga został zatrzymany w związku z okradaniem mieszkań. Podejrzany miał wykorzystywać fakt, że właściciele przebywając w...

zobacz więcej

O podobnym procederze informowała już kilka lat temu policja w Wielkiej Brytanii. Funkcjonariusze ze szkockiego Lanarkshire opublikowali nawet „złodziejski słownik”.

Jak opisywano, przed rabunkiem przestępcy przeprowadzają swego rodzaju wizję lokalną, w następstwie której na poszczególnych domach pojawiają się dyskretne oznaczenia.

Policja wyjaśnia, co znaczą symbole. W lewej kolumnie od góry: „dom zabezpieczony alarmem”; „wcześniej zrabowany”; „dobry cel”; „bezbronni mieszkańcy”. Prawa kolumna: „chroniony przez OCC” (ang. – wydział ścigania przestępczości zorganizowanej); „nie wart rabunku”, „zbyt ryzykowny”, „bogaci mieszkańcy”.


Oddziały policji w różnych regionach Wielkiej Brytanii potwierdziły, że oznaczenia są powszechne na Wyspach.

źródło:
Zobacz więcej