Rośnie liczba ofiar skażonego alkoholu w indyjskim stanie Pendżab

Indyjska policja rekwirująca nielegalnie wyprodukowany alkohol (fot. Bharat Bhushan/Hindustan Times via Getty Images)

Co najmniej 98 osób poniosło śmierć w ciągu kilku ostatnich dni w stanie Pendżab na północy Indii po wypiciu skażonego alkoholu – podały w niedzielę lokalne władze i media. W sprawie zatrzymano 25 osób.

69 ofiar skażonego alkoholu. W dystrybucję zamieszani byli policjanci

W indyjskim stanie Pendżab co najmniej 69 osób zmarło po spożyciu skażonego alkoholu. Policja poinformowała o zatrzymaniu 25 osób podejrzanych o...

zobacz więcej

Po policyjnym śledztwie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 75 w dystrykcie Tarn Taran na wschodzie Pendżabu – powiedział agencji AFP zastępca komisarza Kulwant Singh. Według przedstawiciela lokalnych władz 11 innych osób zmarło w dystrykcie Gurdaspur.

Agencja PTI przekazała, że 12 osób zmarło z powodu spożycia podrobionego alkoholu w mieście Amritsar.

Opozycja wezwała w mediach społecznościowych władze Pendżabu, „aby powstrzymały mafię alkoholową” działającą w tym stanie z coraz szerszym rozmachem.

Szef rządu Pendżabu ogłosił w piątek, że zarządził specjalne śledztwo w sprawie przypadków śmiertelnych z powodu spożycia skażonego alkoholu.

Ponadto władze stanu Andhra Pradeś na południowym wschodzie informowały w piątek, że 13 osób zmarło po wypiciu żelu wodno-alkoholowego do dezynfekcji rąk.

Według International Spirits and Wines Association of India z 5 mld litrów alkoholu wypijanego każdego roku w Indiach ok. 40 proc. jest produkowane nielegalnie.

Handlarze nielegalnym alkoholem często dodają metanol, wysoce toksyczny produkt powszechnie stosowany jako środek przeciw zamarzaniu lub paliwo, do swoich napojów alkoholowych w celu zwiększenia zawartości alkoholu. Metanol może powodować ślepotę, uszkodzenie wątroby czy śmierć w przypadku przyjęcia dużych dawek.

Co roku setki ludzi umierają w Indiach po spożyciu alkoholu destylowanego metodami chałupniczymi i nielegalnie. Taki alkohol sprzedawany jest po 10 rupii (13 centów USD), więc stać na niego nawet najbiedniejszych – pisze AFP. W 2015 roku ponad 100 osób zmarło w slumsach Bombaju po zatruciu skażonym alkoholem.

źródło:

Zobacz więcej