Zakończyła się historyczna misja. Kapsuła z astronautami wróciła na Ziemię

Kapsuła z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurley’em wylądowała na Ziemi. Tym samym zakończyła się historyczna misja Crew Dragon Demo-2.

Dragon wraca na Ziemię. Najtrudniejszy etap historycznej misji

Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley w niedzielę o godz. 1:35 czasu polskiego zakończyli pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła...

zobacz więcej

Załogowa kapsuła Dragon pomyślnie wodowała w niedzielę w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Na jej pokładzie znajduje się dwóch amerykańskich astronautów, którzy spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

W pobliżu kapsuły znajduje się statek, który ma podpłynąć do niej i przejąć astronautów. Wodowanie jest pierwszą tego rodzaju operacją przeprowadzoną przez NASA od 1975 roku.

Na chwilę przed wodowaniem – tak jak było przewidziane – na około sześć minut utracono kontakt z kapsułą. Pędzący do 28 tys. kilometrów na godzinę Dragon pokonał trasę z południowej Nowej Zelandii na Florydę w około 37 minut.

Dragon, którą wyniosła pod koniec maja na orbitę rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie NASA firma SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos dowiózł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę. Równocześnie była to pierwsza załogowa misja na ISS z terytorium USA od prawie 10 lat.

Po wodowaniu załogowa kapsuła Dragon unosi się na tafli wody w otoczeniu dwóch statków. Astronauci, którzy są na jej pokładzie, czują się dobrze.

W pobliżu Dragona są już dwa mniejsze szybkie statki. Za niecałe 20 minut na pokład zmierzającego w kierunku Dragona trzeciego, największego w operacji, podniesiona zostanie kapsuła.

Przy lądowaniu użyto spadochronów, które w ostatniej fazie lotu hamowały kapsułę. Ta wodowała z prędkością nieco ponad 20 kilometrów na godzinę.

źródło:
Zobacz więcej