RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nadchodzi „Izajasz”. Mieszkańcy Florydy obawiają się tropikalnej burzy

„Izajasz” zbliża się do Miami, prędkość wiatru jest szacowana na 110 kilometrów na godzinę (zdjęcie ilustracyjne, fot. Universal History Archive/ Universal Images Group via Getty Images)

Trwa sezon huraganów atlantyckich. Mieszkańcy amerykańskiego stanu Floryda przygotowują się na przyjście tropikalnej burzy „Izajasz”. Meteorolodzy spodziewają się, że pomimo wcześniejszego osłabienia zjawisko może znów osiągnąć status huraganu.

Takich opadów jeszcze nie notowano. Władze zarządziły wielką ewakuację

Władze Japonii wydały nakaz ewakuacji 75 000 mieszkańców południa kraju w związku z ulewnymi deszczami. Zaginęło osiem osób, a trzy poważnie...

zobacz więcej

Jak poinformowało National Hurricane Center, „Izajasz” może wywołać falę sztormową a wraz z nią gwałtowną powódź. Instytucja zaapelowała do mieszkańców o zabezpieczenie dobytku.

„Izajasz” zbliża się do Miami, prędkość wiatru jest szacowana na 110 kilometrów na godzinę. Burza przyniosła ulewne deszcze na Bahamach. Na wybrzeżu Florydy silnie wieje, prezydent Donald Trump ogłosił stan zagrożenia i uruchomił fundusze federalne. Hrabstwo Palm Beach ogłosiło dobrowolną ewakuację, jednak przygotowania utrudnia trwająca epidemia koronawirusa – region zajmuje w Stanach Zjednoczonych drugie miejsce pod względem potwierdzonych przypadków. Skutki ulew i wiatru mają być odczuwalne do jutrzejszego wieczoru.

Rozwój sytuacji pogodowej na Florydzie będzie miał też wpływ na powrót astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którzy rozpoczęli już lot w kierunku Ziemi. Wodowanie kapsuły Crew Dragon w Zatoce Meksykańskiej planowane jest jeszcze dzisiaj.

źródło:
Zobacz więcej