Wcale nie w stolicy. Najstarsza kapliczka poświęcona powstańcom warszawskim jest na Mazurach

Po apelu w miejscowym domu kultury odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (fot. PAP/Jacek Turczyk, zdjęcie ilustracyjne)

W Dąbrównie w powiecie ostródzkim na Mazurach znajduje się najstarsza w Polsce kapliczka poświęcona powstańcom warszawskim. 1 sierpnia po południu, jak co roku w rocznicę wybuchu powstania, okoliczni mieszkańcy będą przy niej składać hołd powstańcom.

Był najmłodszym powstańcem. Po wojnie został cenionym zegarmistrzem

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, Jerzy Grzelak ps. Pilot miał zaledwie 9 lat. Był tym samym najmłodszym znanym z nazwiska uczestnikiem...

zobacz więcej

Kapliczkę w Dąbrównie ufundował w 1946 r. Mikołaj Wasik, pierwszy powojenny wójt tej gminy. Był on uczestnikiem powstania warszawskiego i kapliczkę postawił w hołdzie zmarłym uczestnikom powstania, które wówczas nazywano sierpniowym.

Na kapliczce widnieje tablica z inskrypcją: „W drugą rocznicę Powstania Sierpniowego 1944 roku w Warszawie ku uczczeniu pamięci poległych. Dąbrówno 1946”.

Miejscowi miłośnicy historii podają, że Wasik nakazał ustawić kapliczkę w nocy, aby nie przeszkodzili w tym agenci UB.

Według informacji gminy Dąbrówno tutejsza kapliczka jest najstarszym takim obiektem w kraju poświęconym powstańcom warszawskim.

Od wielu lat 1 sierpnia mieszkańcy Dąbrówna i okolicy spotykają się przy niej o godz. 17.00, aby oddać hołd powstańcom. W tym roku po apelu w miejscowym domu kultury odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

źródło:

Zobacz więcej