RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczególna okazja, by pomóc osobom w walce z podstępną chorobą. Sierpień miesiącem trzeźwości 

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na problem nadużywania alkoholu w Polsce (fot. Shutterstock/Only_NewPhoto)

Choroba alkoholowa dotyka osób w różnym wieku, niezależnie od wykształcenia, zawodu czy pozycji społecznej. Sierpień – miesiąc trzeźwości – to okazja, by dotrzeć do nich z propozycją specjalistycznej pomocy – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Fala chorób i zgonów w Polsce. Wstrząsający raport o śmiertelnym nałogu

Na skutek nadużywania alkoholu znacząco zwiększyła się umieralność Polaków w młodym i średnim wieku. W latach 2002-2017 przedwcześnie zmarło z tego...

zobacz więcej

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na problem nadużywania alkoholu w Polsce.

Stwierdza, że bardzo wiele osób nadużywających alkoholu zupełnie nie zdaje sobie sprawy z sytuacji, w której się znajduje. – Specjaliści określają alkoholizm jako skomplikowaną i podstępną chorobę, mającą różne postaci oraz objawy, bardzo często dalece odbiegające od potocznego rozumienia oraz odbioru przez społeczeństwo ludzi z problemem alkoholowym – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zwrócił uwagę, że osoby spożywające napoje alkoholowe w sposób ryzykowny lub będące już, w którymś ze stadiów choroby, w zdecydowanej większości, nie są w stanie same sobie pomóc. – Potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz lekarze i psychoterapeuci, którzy zajmują się tą tematyką – powiedział rzecznik Episkopatu.

Zaznaczył, że osoby uzależnione od alkoholu wymagają wsparcia i terapii, którą mogą otrzymać od specjalistów, m.in. w katolickich ośrodkach, o których informację można znaleźć na stronach poszczególnych diecezji". – Działają także grupy wsparcia oraz Wspólnota AA – poinformował.

Rzecznik Episkopatu zachęcił, by w sierpniu szczególnie kierować propozycję profesjonalnej pomocy terapeutycznej do osób z chorobą alkoholową oraz modlić się w ich intencji.

Przypomniał, że przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bp Tadeusz Bronakowski poprosił, by Polacy zgodnie z tradycją podjęli w sierpniu dobrowolną miesięczną abstynencję.

– W Apelu Zespołu KEP zwrócono uwagę na fakt, iż choć problemy alkoholowe dotykają większości Polaków, wciąż są lekceważone w przestrzeni publicznej. Cierpią na tym całe rodziny –zaznaczył rzecznik Episkopatu Polski.  

źródło:
Zobacz więcej