RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski: Kiedy domagamy się szacunku, szanujmy symbole, które są święte dla innych

– Pamiętajcie, Państwo, że w momencie, kiedy domagamy się szacunku dla nas wszystkich, dla tych idei, które są nam bliskie, dla mniejszości, to naprawdę szanujmy również te symbole, które są święte dla wszystkich innych. Bez wzajemnego zrozumienia i szacunku, trudno będzie odbudować wspólnotę – tak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, skomentował na Facebooku akcję anarchistek, które w nocy z wtorku na środę przyczepiły tęczowe flagi i kartki ze swoim manifestem do kilku warszawskich pomników.

Lewicowe bojówki i flaga LGBT. Zbezczeszczona figura Jezusa w Warszawie

Do kilku najważniejszych warszawskich pomników w nocy z wtorku na środę przyczepiono tęczowe flagi i kartki z wulgarnymi hasłami. Policja dostała...

zobacz więcej

Jednym z „przyozdobionych” pomników była figura Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Rafał Trzaskowski odniósł się w piątek do akcji anarchistek w „Podsumowaniu tygodnia w Warszawie”, na swojej stronie na Facebooku.

– „Chciałem też jasno powiedzieć, że my wszyscy musimy być odpowiedzialni za to, co robimy. Widzieliśmy w ostatnich dniach próbę zwrócenia uwagi znowu na kwestię równości. (…) Jestem zwolennikiem walki o prawa dla wszystkich. Będę mówił i starał się stać przy wszystkich mniejszościach, które są atakowane. I rozumiem, że czasem trzeba prowokować ludzi do myślenia – mówił Trzaskowski.

– Pamiętajcie, Państwo, że w momencie, kiedy domagamy się szacunku dla nas wszystkich, dla tych idei, które są nam bliskie, dla mniejszości, to naprawdę szanujmy również te symbole, które są święte dla wszystkich innych. Bez wzajemnego zrozumienia i szacunku, trudno będzie odbudować wspólnotę – podkreślił.

#wieszwiecejPolub nas
Prezydent Warszawy zwrócił uwagę, że prowokacje czasem są uprawnione, ale „nie powinny posuwać się o krok za daleko”. – Musimy pamiętać, że nawet jeżeli mamy swój tok myślenia i jesteśmy w stanie jasno udowodnić, że pewne symbole nie powinny nikogo urazić, to wiemy, że niektórzy mogą się poczuć urażeni. I powinniśmy dbać o to, aby nie robić niczego, co jest w stanie naruszać odczucia innych, jeżeli domagamy się szacunku dla samych siebie i mniejszości – stwierdził Trzaskowski.

Skrajna lewica profanuje pomniki, radni KO jej bronią, a Trzaskowski „nie zna sprawy”

Nie milkną echa po profanacji figury Jezusa stojącej przed warszawską Bazyliką św. Krzyża. Jak się okazuje, autorzy prowokacji chcą zawłaszczyć...

zobacz więcej

W nocy z wtorku na środę grupa anarchistek przyczepiła tęczowe flagi i kartki ze swoim manifestem do kilku warszawskich pomników. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.

„To jest szturm! To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo, jak będę się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności – ta tęcza. Tak długo, jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie ‘niestosowna’, tak długo uroczyście przyrzekamy – prowokować” – kartki takiej treści przyklejono do pomników w całej Warszawie. – „To miasto jest nas wszystkich. J***cie się, ignoranci” – napisano na końcu.

źródło:
Zobacz więcej