RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef Ruchu Narodowego: Dziś Trzaskowski pokazuje swoje tęczowe oblicze

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiada przyglądanie się marszowi narodowców z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego i ewentualną reakcję, jeśli pojawi się tam „mowa nienawiści”. Jeszcze kilka tygodni temu nie wykluczał, że sam pojawi się na Marszu Niepodległości. – Jego fałszywe umizgi w trakcie kampanii wyborczej zostały przez nas słusznie ocenione jako zupełnie niewiarygodne. Dzisiaj Rafał Trzaskowski pokazuje swoje prawdziwe lewicowo-liberalne i tęczowe oblicze – powiedział portalowi tvp.info Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego i poseł Konfederacji.

Trzaskowski znów na wojnie z narodowcami? „Może starać się rozwiązać marsz”

1 sierpnia przez Warszawę przejdzie IX Marsz Powstania Warszawskiego. „Gazeta Wyborcza” grzmi, że na wydarzeniu mogą pojawić się nawiązania do...

zobacz więcej

Przed II turą wyborów prezydenckich Trzaskowski stwierdził, że uda się na Marsz Niepodległości, jeśli ten nie będzie wykorzystywany politycznie. Czy spełni obietnicę? Winnicki zareagował śmiechem. – Bądźmy poważni. Był gotów obiecać wszystko w kampanii wyborczej tylko po to, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Nie wyobrażam sobie, że będzie uczestniczył w marszu, którego chciał zdelegalizować – odpowiedział poseł Konfederacji.

– Na szczęście nie ma już na stanowisku dyrektorki biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w stołecznym ratuszu pani porucznik Milicji Obywatelskiej Ewy Gawor, która rozwiązywała co roku Marsz Powstańców Warszawy organizowany przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości, który po godzinie 17 startował co roku z Ronda Dmowskiego w kierunku Starego Miasta. Rafał Trzaskowski pokazuje swoją prawdziwą twarz. Osoby, która nie znosi, tępi wszelkie przejawy konserwatyzmu, odwoływania się do tradycji narodowej demokracji – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

1 sierpnia przez Warszawę przejdzie IX Marsz Powstania Warszawskiego, organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Roty Marszu Niepodległości. Takie samo wydarzenie, w tym samym czasie i miejscu, organizuje Mazowiecka Brygada ONR. O marsz był pytany na konferencji prezydent Warszawy. „Wielokrotnie zabierałem głos w tej sprawie w ostatnich latach, mówiąc jasno, że nie ma miejsca na mowę nienawiści, na symbole, które są zakazane w polskim prawie na ulicach Warszawy. Zwłaszcza nie powinno być na nie miejsca 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego” – stwierdził Trzaskowski. – Jasno zapowiadam. Będziemy bardzo dokładnie obserwować ten marsz i jeżeli pojawią się na nim symbole zakazane w polskim prawie, jeżeli pojawi się mowa nienawiści, to natychmiast będziemy reagować – dodał.

– Fałszywość postaw i zachowań Rafała Trzaskowskiego przed II turą wyborów prezydenckich była widoczna. Nie dostrzegali tego wyborcy Konfederacji, których znaczna część głosowała za Rafałem Trzaskowskim. Ciekawe jak się dzisiaj czują. Również niektórzy posłowie Konfederacji, którzy twierdzili, że głosowali na Rafała Trzaskowskiego – argumentował poseł PiS Jan Mosiński.

Wiceszef sztabu Bosaka o Trzaskowskim: Będzie jednym z faszystów, o których mówił [WIDEO]

Jeszcze dwa lata temu Rafał Trzaskowski w kontekście Marszu Niepodległości mówił, że nie ma zgody na faszyzm w Warszawie. Wczoraj w rozmowie z...

zobacz więcej

– Oczekuję, że każda instytucja demokratycznego państwa prawa będzie walczyła nie z konkretną grupą, tylko z łamaniem prawa, z nienawiścią, z tym wszystkim co dzieli naród. Jeżeli pojawiają się podczas jakiegokolwiek marszu takie incydenty, sprzeczne z prawem, naruszające przyjęte przez parlament regulacje, to oczekuję niezależnie od tego jaka to jest władza, że będzie stanowczo reagowała – bronił zapowiedzi Trzaskowskiego poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– Trzaskowski porusza się od ściany do ściany. Jak to się podoba establishmentowi medialnemu i pseudoelitom liberalno-lewicowym, to gromi faszystów. Jak są wybory, to się przytula do tych, których przed chwilą gromił. Jak jest już po wyborach i chce zyskać przychylność tych samych mediów, które w imię wyższej racji dla zwycięstwa milczały, gdy się łasił do Młodzieży Wszechpolskiej, to teraz znowu wraca na pozycje antyfaszystowskie. To aintelektualne, a politycznie śmieszne i żenujące – mówił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

– Nie widzę tu żadnego konfliktu, ponieważ Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy. W związku z czym obowiązuje go przede wszystkim przestrzeganie prawa. Przecież musiał wyrazić zgodę na ten marsz. Musi ten marsz monitorować, tak jak każde zgromadzenie. Obojętnie, czy organizowane przez ONR, Lewicę, czy Platformę Obywatelską – tłumaczył poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

– Ja nie wiem, czy zachowanie Trzaskowskiego to nagła zmiana. Jeżeli obserwowaliśmy Platformę Obywatelską przez ostatnie 5 lat, to tam mamy tak naprawdę retorykę jak pijanego, który chodzi od płotu do płotu. Chcąc wygrać wybory jedni biorą ślub, drudzy robią ukłony nie do swojego elektoratu – powiedział poseł Koalicji Polskiej – PSL – Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

źródło:
Zobacz więcej