RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wzrost zakażeń. Tusk radzi Polakom i obraża rządy innych państw

Donald Tusk nie wyjaśnił, jaką władzę ma na myśli (fot. Sean Gallup/Getty Images)

„Im bardziej bezradna i skorumpowana władza, tym groźniejszy wirus” - ocenił na Twitterze Donald Tusk, nie wyjaśniając, jaką władzę ma na myśli. Wpis zawiera porady i jest napisany po polsku, z czego można wnioskować, że kierował go do Polaków i chciał zaatakować gabinet Mateusza Morawieckiego. Swoimi przemyśleniami były przewodniczący Rady Europejskiej obraził jednak rządy w Niemczech, Hiszpanii czy Francji, bo sytuacja epidemiczna wywołana koronawirusem jest w tych krajach zdecydowanie gorsza.

Tusk pisze o chrześcijanach i Jezusie. Dostał szybką odpowiedź

Po burzy ws. profanacji figury Jezusa, Donald Tusk zaznaczył, że to on jest szefem europejskich chrześcijańskich demokratów. Poseł PiS Krzysztof...

zobacz więcej

Były szef Rady Europejskiej i były premier, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej zareagował na rosnącą w Europie liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Liczba chorych rośnie także ostatnio w Polsce, ale sytuacja w kilku innych krajach Europy jest nieporównywalnie gorsza.

„Im bardziej bezradna i skorumpowana władza, tym groźniejszy wirus. Skoro nie możemy na nich liczyć, liczmy na własną ostrożność i odpowiedzialność” - napisał w sieci Donald Tusk.

Polityk nie pisze, jaki kraj ma na myśli i jaka konkretnie władza nie radzi sobie z pandemią. Tweet jest jednak w języku polskim i formułowany w pierwszej osobie liczmy mnogiej, można więc przypuszczać, że był adresowany do internautów nad Wisłą. Jednak atakując rząd w Warszawie, tak naprawdę Tusk obrażał rządy w Niemczech, Hiszpanii czy Francji, bo kłopoty z koronawirusem są tam zdecydowanie większe.

W Niemczech odnotowano dziś 870 nowych zakażeń i siedem zgonów z powodu COVID-19. We Francji było to 1377 nowych infekcji koronawirusem i 16 zgonów, w Wlk. Brytanii 38 nowych zgonów z powodu COVID-19 i kolejne 846 zakażeń. Najgorzej jest w Hiszpanii, gdzie dzienny przyrost zakażonych przekracza grubo ponad tysiąc. W Polsce było to w piątek 657 nowych przypadków. Berlin wpisał trzy hiszpańskie regiony na listę miejsc wysokiego ryzyka. Obecnie, obok Luksemburga, ryzykownymi regionami są Aragonia, Katalonia i Nawarra. We Włoszech obowiązkową 14-dniową kwarantannę muszą przejść osoby przybywające z Bułgarii, Rumunii i pozostałych krajów bałkańskich z wyjątkiem Grecji i Chorwacji. W północnej Anglii wracają ograniczenia związane z koronawirusem. Powodem jest łamanie przez ludzi zasad społecznego dystansu i wzrost liczby zakażeń.

W Polsce obowiązują bardzo jasne regulacje dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego w czasie pandemii. Przede wszystkim chodzi o zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych, 1,5 m dystansu osoby od osoby oraz szczegółowych regulacji dotyczących imprez masowych.

źródło:
Zobacz więcej