RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ten komputer jest zablokowany. Musisz zapłacić okup!” – co robić, gdy zobaczysz ten komunikat?

Ransomware to rodzaj wirusa komputerowego, który szyfruje pliki na zaatakowanym komputerze (fot. Shutterstock/rawf8)

Ten komputer jest zablokowany. Jeśli chcesz odzyskać dostęp do plików i danych, które w nim przechowujesz, musisz zapłacić okup! Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Są jednak sposoby, by jej uniknąć – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Domena „.pl” ma już 30 lat. W rankingu europejskich rejestrów jest szósta

Dokładnie 30 lat temu ustanowiono naszą krajową domenę „.pl”. Obecnie znajduje się ona obok niemal 2,5 miliona nazw stron internetowych –...

zobacz więcej

„Ransomware – bo tak nazywają się tego typu ataki – to rodzaj wirusa komputerowego, który szyfruje pliki na zaatakowanym komputerze i w praktyce blokuje jego działanie. Za wydanie klucza do odszyfrowania danych przestępcy żądają okupu” – czytamy w komunikacie resortu cyfryzacji.

„Tego rodzaju ataków jest coraz więcej i dotyczą nie tylko dużych firm, ale czasem i prywatnych osób. Tylko w ubiegłym – 2019 – roku CERT Polska w NASK obsłużył 26 tego rodzaju incydentów. Siedem z nich dotyczyło urzędów gminy lub powiatu, sześć – szpitali i klinik, a pozostałe innych sektorów” – dodano.

Jak zauważają eksperci – zmienia się przy tym „model biznesowy” przestępców. Coraz częściej domagają się okupu nie tylko za odszyfrowanie danych, ale także za ich nieujawnianie.

„Zdarza się, że zaszyfrowane dane udaje się odzyskać dzięki deszyfratorom, stworzonym przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jednak często jedynym sposobem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej. Jednak nie wszystkie firmy i instytucje wiedzą, jak odpowiednio utrzymać kopie zapasowe” – napisano w komunikacie.

– Ofiarami tego rodzaju ataków w ostatnim czasie były m.in. samorządy. Działanie cyberprzestępców może mieć bardzo niebezpieczne skutki, np. uniemożliwiać realizację usług dla obywateli. Dlatego zainicjowaliśmy i prowadzimy kampanię #CyberbezpiecznySamorząd – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

– Jej celem jest podniesienie świadomości urzędników na temat cyberzagrożeń i przekazanie im informacji o skutecznych metodach obrony przed różnego rodzaju atakami w internecie – dodaje szef MC.

W ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd opublikowano praktyczny poradnik „Jak zapobiegać atakom typu ransomware?”.

źródło:
Zobacz więcej