RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eurostat: Bezrobocie w Polsce jedno z najniższych w UE

Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej – wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

Bezrobocie minimalnie wzrosło. „O wiele lepiej, niż mogliśmy prognozować”.

Tempo wzrostu bezrobocia z miesiąca na miesiąc słabnie; w kwietniu liczba bezrobotnych w porównaniu do marca wzrosła o 6,2 proc., w maju o 4,8...

zobacz więcej

Dane za czerwiec pokazują, że sytuacja na rynku pracy lepsza jest od naszej tylko w Czechach, gdzie miesiąc temu było 2,4 procent bezrobotnych. W Polsce natomiast bezrobocie wyniosło 3 procent. Dane te różnią się od informacji podawanych przez Główny Urząd Statystyczny ze względu na różnice w metodologii liczenia.

W całej Unii Europejskiej – jak podaje Eurostat – bez pracy było 7,1 procent, a w strefie euro 7,8 procent. Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że bezrobocie w Unii w czerwcu nieznacznie wzrosło w porównaniu z majem – o jedną dziesiątą punktu procentowego. W sumie, we Wspólnocie, bez pracy pozostaje nieco ponad 15 milionów osób, z czego ponad 12 i pół miliona w eurolandzie.

Oprócz Czech i Polski, które wypadają najlepiej we Wspólnocie, w czołówce są także Niemcy, Malta i Holandia z ponad 4-procentowym bezrobociem. Z danych, którymi za czerwiec dysponuje Eurostat, wynika, że najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Hiszpanii, gdzie bez pracy było 15,6 procent.

Ostatnie dane z Grecji są z kwietnia – wówczas było tam 15,5 procent bezrobotnych. Kolejna jest Łotwa, gdzie bezrobocie przekroczyło 10 procent.

źródło:
Zobacz więcej