RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto zbierze winogrona? Winobranie zagrożone z powodu pandemii

Pracowników z Rumunii i Bułgarii mieliby zastąpić emeryci i studenci (fot. Reuters/Fabrizio Bensch)

We Włoszech z powodu norm sanitarnych, dotyczących pracowników sezonowych z Rumunii i Bułgarii, zagrożone jest winobranie. Co roku pracuje przy nim 110 tys. osób z tych krajów, gdzie teraz szerzy się koronawirus. Rząd wprowadził wobec nich wymóg kwarantanny.

Hiszpańskie rolnictwo potrzebuje rąk do pracy. Ułatwienia dla imigrantów

Rząd Pedra Sancheza zatwierdził przepisy, ułatwiające bezrobotnym imigrantom, którzy przebywają na terytorium Hiszpanii, podejmowanie pracy w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na mocy niedawno wydanego rozporządzenia ministerstwa zdrowia wszystkie osoby, przyjeżdżające do Włoch z Rumunii i Bułgarii mają obowiązek poddania się dwutygodniowej kwarantannie.

Władze Italii, gdzie sytuacja epidemiologiczna znacznie się poprawiła, uzasadniły tę decyzję koniecznością niedopuszczenia do szerzenia się wirusa pochodzącego z krajów, gdzie poziom zakażeń jest wysoki. To zaś oznacza, zauważa się, że z przyjazdu do pracy w winnicach zrezygnuje zapewne wielu obywateli obu tych krajów.

Włoskie media informują, że w związku z brakiem rąk do pracy alarmują właściciele winnic i producenci wina Prosecco i Valpolicella w Wenecji Euganejskiej, a także przedstawiciele tej branży z innych regionów, od Piemontu po Toskanię.

Dlatego związek rolników indywidualnych Coldiretti zaapelował do rządu w Rzymie o wprowadzenie bodźców finansowych i redukcję biurokracji, dzięki czemu do pracy przy winobraniu będzie można przyjąć włoskich studentów i emerytów, a także pracowników przebywających na przymusowych urlopach z powodu kryzysu wywołanego pandemią oraz wszystkich przeżywających obecnie trudności finansowe.

Podkreśla się, że trzeba połączyć wymogi wynikające z pandemii z potrzebami ekonomicznymi.

źródło:

Zobacz więcej