RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska, Litwa i Ukraina. Powstał Trójkąt Lubelski

Współpraca ma dotyczyć kilku płaszczyzn (fot. PAP/Valdemar Doveiko)

Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej – Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji Litwy i Ukrainy.

„To sztandarowe, lewackie, neomarksistowskie narzędzie do niszczenia polskiej rodziny”

Wniosek ws. podjęcia prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej jest składany za późno, a nie za wcześnie – powiedział wiceminister...

zobacz więcej

Po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem i Ukrainy Dmytro Kułebą w Lublinie polski minister przypomniał, że 1 lipca 1569 roku podpisano umowę pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim zwaną Unią Lubelską.

– Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu, formatu współpracy trójstronnej, platforma, formacja współpracy trójstronnej. Być może będziemy go nazywać, w zasadzie już się na to zgodziliśmy, jako „Trójkąt Lubelski”, który stworzy możliwości współpracy między naszymi trzema państwami – poinformował Czaputowicz.

– Dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów współpracy będziemy w stanie realizować nasze cele, jakim jest trwałe zaangażowanie w rozwój Partnerstwa Wschodniego, skuteczną walkę z pandemią koronawirusa, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy tego państwa z Inicjatywą Trójmorza – podkreślił szef polskiego MSZ. – Zamierzamy działać też w dziedzinach ekonomicznych – zapowiedział.

Czaputowicz przypomniał, że już między sobą współpracują parlamenty trzech państwa, a także funkcjonuje brygada polsko-litewsko-ukraińska LITPOLUKRBRIG, którą ministrowie odwiedzą we wtorek. – Międzynarodowa jednostka jest przykładem udanej, długofalowej współpracy w ramach wschodniej flanki NATO – dodał minister.

Szef polskiego MSZ poinformował także, że ministrowie umówili się na regularne spotkanie. – Postanowiliśmy utworzyć stanowiska oficerów łącznikowych w naszych ministerstwach. Nasi dyrektorzy będą się spotykać i być może ta współpraca będzie się rozszerzać na inne instytucje – mówił.

źródło:

Zobacz więcej