Serwis edukacyjny przeprosił J.K. Rowling za porównanie jej do Picassa i Wagnera

J.K. Rowling (fot. Getty Images)

„The Day” – rekomendowany przez brytyjskie ministerstwo edukacji portal dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym – przeprosił autorkę książek o Harrym Potterze. Ma także zapłacić odszkodowanie. To konsekwencja opublikowanego w tym serwisie artykułu, który był reakcją na to, że pisarka publicznie broniła osoby zwolnionej z pracy za rzekomo homofobiczne komentarze.

Netflix został pozwany za serial „Król Tygrysów”

„Hollywood Weekly Magazine” pozwał Netflixa, CBS Studios, Paramount i Imagine Television w związku z użyciem nazwy do serialu „Tiger King” (Król...

zobacz więcej

W czerwcu autorka serii książek o Harrym Potterze wywołała burzę, stając na Twitterze w obronie Mayi Forstater, którą zwolniono z pracy za rzekomo transfobiczne komentarze.

„Ubieraj się, jak chcesz. Nazywaj siebie, jak chcesz. Śpij z każdą osobą, która cię zechce. Żyj swoim wymarzonym życiem w pokoju i bezpieczeństwie. Ale zwalniać kobiety za stwierdzenia, że płeć jest prawdziwa?” – napisała wówczas J.K. Rowling i w jednej chwili złamała serca milionom fanów jej twórczości na całym świecie. Pisano, że „stanęła po stronie Voldemorta”, organizacje LGBT zarzuciły jej dyskryminację i wykluczanie osób transseksualnych, od autorki odcięli się Emma Watson i Daniel Radcliffe, którzy przez lata wcielali się w stworzone przez nią postaci.

Lawina krytyki przetaczała się przez media w ciągu kolejnych tygodni, lecz pisarce wyjątkowo nie spodobało się to, co na jej temat opublikował edukacyjny serwis The Day i postanowiła pozwać jego wydawców za naruszenie dóbr osobistych.

W serwisie, który porusza nie tylko tematy naukowe, ale również bieżące problemy społeczne, opublikowano artykuł komentujący wypowiedź Rowling na temat osób transseksualnych. Część uczniów musiała go przeczytać i ustosunkować się do niego w ramach pracy domowej, ponieważ serwis subskrybuje ponad 1500 szkół w całej Wielkiej Brytanii.

Gwiazdor rocka robi kakao, by pomóc fundacji

Legendarny piosenkarz hard rockowy Alice Cooper wypuści na rynek mleko czekoladowe sygnowane swoim pseudonimem artystycznym. Dochód zasili jego...

zobacz więcej

W artykule zawarto zadanie: „Wypowiedz się, czy można podziwiać dzieła wyjątkowo nieprzyjemnych ludzi, takich jak Pablo Picasso czy Richard Wagner”. Nawiązano w ten sposób do faktu, że obaj artyści, mimo wielkich zasług dla sztuki, byli znani ze swojej nienawiści do kobiet. Picasso znęcał się fizycznie nad swoją żoną i kochankami, a Wagner był mizoginem i antysemitą. J.K. Rowling uraził fakt, że autorzy artykułu umieścili ją w tym zestawieniu. Teraz doczekała się przeprosin z ich strony.

„Nie było naszym celem sugerowanie, że J.K. Rowling jest transfobką albo powinna być bojkotowana. Zdajemy sobie sprawę z tego, że porównanie J.K. Rowling do takich osób jak Picasso, który gloryfikował przemoc seksualną i Wagner, który był wielbiony przez nazistów za swoje rasistowskie i antysemickie poglądy, było niezręczne, obraźliwe i niesłuszne” – napisał wydawca The Day.

Nie podano, jaką kwotę musi zapłacić serwis w ramach odszkodowania. Zostanie ona przekazana na wybrany przez pisarkę cel charytatywny. Rowling nie wypowiedziała się jeszcze w tej sprawie.

źródło:

Zobacz więcej