RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Igrzyska Europejskie w Polsce za 3 lata. Podpisano list intencyjny

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i samorządowcy podpisali list intencyjny ws. inwestycji drogowych i kolejowych przed organizacją III Igrzysk Europejskich, które mają odbyć się w Krakowie i Małopolsce w 2023 r.

Hit ekstraklasy w Poznaniu. Legia Warszawa o włos od tytułu

Piłkarze lidera Legii Warszawa w hicie 34. kolejki ekstraklasy zagrają dziś w Poznaniu z Lechem i – w razie zwycięstwa lub remisu – wywalczą...

zobacz więcej

Porozumienie zawarte zostało w piątek w Krakowie między ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, marszałkiem województwa małopolskiego Witoldem Kozłowskim i prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim.

Zgodnie z zapowiedziami, organizacja III Igrzysk Europejskich odbędzie się we współpracy między samorządami a rządem. Małopolska i miasto Kraków mają wskazać, które inwestycje w regionie są konieczne, by poprawić infrastrukturę drogą i kolejową, a tym samym przygotować ją na przybycie uczestników wydarzenia i kibiców z całego świata.

Celem wspólnego działania jest poprawa komunikacji w regionie, udrożnienie dróg, szlaków drogowych i kolejowych oraz poprawa przepustowości lotniska w Balicach.

Mike Tyson wraca na ring. Jest oficjalna decyzja i rywal

Legendarny bokser wagi ciężkiej Mike Tyson oficjalnie ogłosił, że w wieku 54 lat wróci na ring. Pięściarz potwierdził, że 12 września na ringu w...

zobacz więcej

Jak przypomniał marszałek Kozłowski, pierwszy list intencyjny związany z organizacją wydarzenia został podpisany z b. wicepremierem Jarosławem Gowinem i dotyczył lokalizacji wioski Igrzysk.

Marszałek podkreślił, że „filozofia doboru miejsc”, w których będą rozgrywać się ważne wydarzenia jest taka, że należy wykorzystać obiekty znajdujące się już na terenie województwa. Przykładem – w jego opinii – jest Zakopane, dysponujące zarówno obiektami sportowymi, jak i bazą hotelowo–rekreacyjną.

Pytany z kolei o koszty Kozłowski wskazał, że na razie trudno jest je szacować, gdyż wciąż nie wiadomo, ile dokładnie osób przyjedzie do Polski.

– Dla miasta i regionu nie będą to koszty, które w jakikolwiek sposób przekraczałyby nasze możliwości – zadeklarował marszałek.

– Dotychczasowe doświadczenia z Azerbejdżanu, z Baku są takie, że koszty utrzymania wszystkich ekip, opłacenia wszystkich rzeczy, które ciążą na organizatorach, to około 150 milionów – wyjaśnił, zaznaczając, że w 2023 r. będą one jednak wyższe.

Król strzelców ekstraklasy zagra u Berlusconiego

Były piłkarz Lecha Poznań i król strzelców ekstraklasy w sezonie 2019/20 Duńczyk Christian Gytkjaer przenosi się do Włoch. Napastnik podpisał...

zobacz więcej

Kozłowski przyznał także, że w tej kwestii liczy na wsparcie ze strony Komisji Europejskiej, ponieważ „będzie to pierwsza multidyscyplinarna impreza, wielkie wydarzenie sportowe o charakterze europejskim, po pandemii”.

Podkreślił również, że areny sportowe bedą zlokalizowane wzdłuż szlaków dobrze zorganizowanych – Bochni, Tarnowa czy Zakopanego. Natomiast szczegółowy zakres działań zostanie określony podczas dalszych rozmów.

Minister Adamczyk zauważył, że część z wymienionych inwestycji realizowanych jest w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Krajowego Programu Kolejowego. Ponadto realizowane mają być także te opisane w przyjętym przez rząd programie dla Podtatrza, w którym uwzględnione zostały rozwiązania komunikacyjne dla tego regionu.

– Będziemy też starali się, aby środki finansowe pochodzące z budżetu nie były bezpośrednio dedykowane przygotowaniom do Igrzysk, ale tym właśnie przedsięwzięciom drogowym – zadeklarował minister.

Zawodnik Arki Gdynia zginął w tragicznym wypadku

W środę w wypadku motocyklowym w Kosakowie niedaleko Gdyni zginął rugbista Arki Gdynia Mateusz Tuczyński. Niespełna 28-letni skrzydłowy wystąpił 4...

zobacz więcej

Przywoływał przykład działań mających na celu poprawę przejezdności dróg gminnych i powiatowych na Sądecczyźnie i Podtatrzu, z których środki pozyskane będą z Funduszu Dróg Samorządowych.

Szef resortu infrastruktury podsumował, że realizowane obecnie działania przygotowywane były już od dawna i są teraz na różnym etapie zaawansowania. – Źródła finansowania będą różne i na pewno nie będą wpisane w budżet Europa 2023. Dzisiaj mówimy o tym, że konieczna jest dobra współpraca w dobrym przygotowaniu Igrzysk, również w obszarze infrastruktury komunikacyjnej – zapewnił.

Rolę gospodarza Igrzysk Europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca ub.r. w Mińsku, gdzie odbyła się druga edycja tej imprezy. Za tą kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2015 r. w Baku.

źródło:

Zobacz więcej