Andrzej Duda zachęca do udziału w Narodowym Czytaniu 2020. Wiemy, jakiej lektury

„Zachęcam państwa do zorganizowania lektury »Balladyny« według państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji” – napisał prezydent Duda (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Z okazji zbliżającego się 9. Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda wystosował list, w którym zachęca wszystkich do udziału w tegorocznym wydarzeniu, którego „bohaterką” będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie dramatu odbędzie się 5 września.

Osiem nowel na 8. Narodowe Czytanie. Inauguracja w Ogrodzie Saskim

Po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się w sobotę Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą są nowele polskie. Do tegorocznego...

zobacz więcej

Treść prezydenckiego przesłania opublikował w środę Instytut Książki. „Serdecznie zapraszam państwa do Narodowego Czytania »Balladyny« Juliusza Słowackiego w sobotę 5 września. Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał prezydent.

W swoim liście zwrócił uwagę, że bardzo mu zależy na tym, aby „tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności”.

„Zachęcam państwa do zorganizowania lektury »Balladyny« według państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji” – zaznaczył Duda.

Wyraził przekonanie, „że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie”.

„Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z państwa odkryje swoją »Balladynę«, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem” – napisał prezydent.

„Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą” – wyraził.

„Zapraszam państwa do Narodowego Czytania 2020!” – dodał Andrzej Duda na zakończenie listu.

źródło:
Zobacz więcej