RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burza mózgów pod egidą KE nt. „dobrych praktyk” w czasie COVID-19

„Dobre praktyki” określają, w jaki sposób różni uczestnicy rynku mogą wspierać obywateli i przedsiębiorstwa w czasie kryzysu (fot. Shutterstock/Stokkete)

KE, organizacje konsumenckie i biznesowe uzgodniły „dobre praktyki”, które mają zapewnić ulgi konsumentom i przedsiębiorstwom dotkniętym pandemią Covid–19. Określają one, w jaki sposób różni uczestnicy rynku mogą wspierać obywateli i przedsiębiorstwa w czasie kryzysu.

KE dostała mandat. Ma negocjować wspólne zakupy szczepionek przeciw COVID-19

Komisja Europejska otrzymała w piątek od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek przeciw...

zobacz więcej

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podkreślił we wtorek, że obecnie ważne jest, aby konsumenci i mniejsze firmy mogli uzyskać potrzebne im wsparcie finansowe.

– Z zadowoleniem przyjmuję szeroko zakrojony dialog z europejskim sektorem finansowym oraz przedstawicielami biznesu i konsumentów. Nasze owocne dyskusje doprowadziły do stworzenia listy najlepszych praktyk. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do pełnego wykorzystania tego cennego narzędzia – powiedział.

Przyjęta lista „dobrych praktyk” mówi m.in. o odroczeniu płatności kredytów konsumpcyjnych i biznesowych oraz składek ubezpieczeniowych osobom i firmom borykającym się z trudnościami finansowymi.

Przedstawicie sektora finansowego apelują też o umożliwienie bezpieczniejszych płatności bezgotówkowych przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności gotówki dla tych, którzy jej potrzebują.

Lista mówi też o konieczności zapewnienia pożyczek mających na celu złagodzenie skutków kryzysu wywołanego koronawirusem, które powinny być udzielane szybko, a poniesione w związku z nimi opłaty i stopy procentowe powinny być „uczciwe”.

Lista „dobrych praktyk” powstała po dwóch spotkaniach okrągłego stołu, prowadzonych przez KE z przedstawicielami organizacji konsumentów i przedsiębiorstw, bankami europejskimi, pożyczkodawcami i sektorem ubezpieczeniowym. Dyskusje są częścią szerszych zabiegów KE zmierzających do zwiększenia akcji kredytowej dla gospodarki.

źródło:

Zobacz więcej