
KE, organizacje konsumenckie i biznesowe uzgodniły „dobre praktyki”, które mają zapewnić ulgi konsumentom i przedsiębiorstwom dotkniętym pandemią Covid–19. Określają one, w jaki sposób różni uczestnicy rynku mogą wspierać obywateli i przedsiębiorstwa w czasie kryzysu.
Komisja Europejska otrzymała w piątek od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek przeciw...
zobacz więcej
Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podkreślił we wtorek, że obecnie ważne jest, aby konsumenci i mniejsze firmy mogli uzyskać potrzebne im wsparcie finansowe.
– Z zadowoleniem przyjmuję szeroko zakrojony dialog z europejskim sektorem finansowym oraz przedstawicielami biznesu i konsumentów. Nasze owocne dyskusje doprowadziły do stworzenia listy najlepszych praktyk. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do pełnego wykorzystania tego cennego narzędzia – powiedział.
Przyjęta lista „dobrych praktyk” mówi m.in. o odroczeniu płatności kredytów konsumpcyjnych i biznesowych oraz składek ubezpieczeniowych osobom i firmom borykającym się z trudnościami finansowymi.
Przedstawicie sektora finansowego apelują też o umożliwienie bezpieczniejszych płatności bezgotówkowych przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności gotówki dla tych, którzy jej potrzebują.
Lista mówi też o konieczności zapewnienia pożyczek mających na celu złagodzenie skutków kryzysu wywołanego koronawirusem, które powinny być udzielane szybko, a poniesione w związku z nimi opłaty i stopy procentowe powinny być „uczciwe”.