RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump: Gratuluję mojemu przyjacielowi Andrzejowi Dudzie reelekcji

Donald Trump spotkał się w czerwcu z Andrzejem Dudą (fot. KPRP/Krzysztof Sitkowski)

Prezydent USA Donald Trump pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji. Podkreślił, że liczy na dalszą współpracę w zakresie „obronności, handlu, energii oraz bezpieczeństwa telekomunikacyjnego”.

„Niech żyje Polska!” Z zagranicy spływają gratulacje dla Andrzeja Dudy

Przywódcy kolejnych państw gratulują Andrzejowi Dudzie zwycięstwa we wczorajszych wyborach prezydenckich. Do tej pory spłynęły już gratulacje m.in....

zobacz więcej„Gratuluję mojemu przyjacielowi prezydentowi Andrzejowi Dudzie z Polski jego historycznej reelekcji!” – napisał na Twitterze amerykański przywódca. Dodał, że oczekuje „dalszej ważnej wspólnej pracy w wielu sprawach, w tym w obronności, handlu, energii i bezpieczeństwie telekomunikacyjnym”.

24 czerwca Duda spotkał się w Białym Domu z Trumpem. Prezydenci Polski i USA rozmawiali w „cztery oczy”, odbyły się również rozmowy delegacji, a na koniec konferencja prasowa w Ogrodzie Różanym. Przywódcy zapowiedzieli między innymi podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej.

W cztery dni po wizycie polskiego prezydenta w Waszyngtonie odbyła się pierwsza tura polskich wyborów prezydenckich. Prawo do udziału w drugiej zapewnili sobie w niej Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

W drugiej turze głosowano w Polsce w niedzielę. Na prezydenta RP został wybrany Andrzej Duda; zgodnie z końcowymi wynikami PKW uzyskał on 51,03 proc. głosów; za jego kontrkandydatem opowiedziało się 48,97 proc. wyborców.

źródło:

Zobacz więcej