
Woda we wszystkich blisko 60 kąpieliskach w województwie pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – podał rano Główny Inspektorat Sanitarny.
W Bałtyku pojawiły się przecinkowce. To groźne, mięsożerne bakterie, które występują wodach tropikalnych. Stanowią one zagrożenie dla turystów....
zobacz więcej
Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Z zamieszczonych tam danych wynika, że rano we wszystkich – w sumie około 60 – nadmorskich kąpieliskach strzeżonych, zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z nich korzystać bez obaw o swoje zdrowie.
Latem w wodach Morza Bałtyckiego bardzo często pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody, przenoszone przez wiatr i prądy morskie. Z tego powodu czasowo zamykane są niektóre kąpieliska. Decyzje o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy poszczególnych stacji Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.
Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.