RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest nakaz ścigania 93-letniej Niemki, która nadzorowała obóz SS

Kobieta mieszka w Niemczech (fot.Peter Niedung/NurPhoto via Getty Images)

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał Europejski Nakaz Aresztowania byłej nadzorczyni SS z obozu pracy przymusowej – poinformowała „Rzeczpospolita”. Kobieta ma 93 lata i mieszka w Niemczech.

Czuła się „jak na bloku dziecięcym”. Muzeum Auschwitz i byli więźniowie żądają przeprosin

17 byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz i osoby związane z Miejscem Pamięci zażądały w liście otwartym przeprosin od byłej więźniarki...

zobacz więcej

Gazeta podaje, że Europejski Nakaz Aresztowania został wydany za „byłą nadzorczynią SS (SS Aufseherin) w obozie pracy przymusowej Mittweida, która była filią niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Flossenbürg”.

Jest to wynik pracy pionu śledczego poznańskiego IPN, który bada zbrodnie popełnione w tym obozie. Według gazety kobieta jest podejrzana o „współudział w popełnieniu w latach 1944–1945 zbrodni przeciwko ludzkości na obywatelach polskich osadzonych w tym obozie, polegających na ich zabójstwach oraz celowym stworzeniu warunków zmierzających do ich biologicznego wyniszczenia".

Zarzuty dotyczą także jej udziału w tzw. marszu śmierci więźniów z Mittweidy przez Hainichen i Freiberg w kierunku Pragi. „W trakcie tej ewakuacji załoga obozowa rozstrzelała kilkadziesiąt więźniarek, w tym dwie Polki, które nie były w stanie wytrzymać tempa marszu” – czytamy.

„Rz” przypomina, że niemiecki obóz Mittweida założono 9 października 1944 roku. Tam osadzano zatrzymane po wybuchu powstania warszawskiego; wśród nich były też Polski. Były one regularnie bite.

źródło:
Zobacz więcej