RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wstrzymano decyzję sądu o odebraniu matce 11 dzieci

Tym samym już nie jest już ważne orzeczenie z końca lutego 2020 r. kierujące 11 dzieci do domu dziecka (fot. PAP/Marcin Gadomski, zdjęcie ilustracyjne)

Sąd Rejonowy w Radomsku wstrzymał decyzję o odebraniu 11 dzieci matce z Wierzbicy (woj. łódzkie) – poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

„Alarm!”: Sąd chciał odebrać dzieci samotnej matce. „Nie ma opcji”

Magdalena Saternus ze wsi Wierzbica (woj. łódzkie) wychowuje piętnaścioro dzieci. Rodzina żyje w bardzo trudnych warunkach i sąd zdecydował o...

zobacz więcej

– Zwyciężyła rodzina, zwyciężyły dzieci, zwyciężyło państwo – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, ogłaszając na konferencji prasowej wiadomość o postanowieniu radomszczańskiego sądu rodzinnego, według którego 11 dzieci, które wychowuje samotna matka z Wierzbicy, pozostaną z nią w domu.

Tym samym nie jest już ważne orzeczenie z końca lutego 2020 r., kierujące 11 dzieci do domu dziecka. – Formalnie decyzję uchylono, ostateczne orzeczenie będzie w sierpniu, ale nic nie wskazuje na to, aby coś się miało zmienić – mówił Michał Wójcik i dodał, że w toku całego postępowania nie było ani jednej złej opinii o matce – pani Magdzie – i sposobie wychowywania przez nią dzieci.

– Wiemy już na pewno, że cała jedenastka wraca do pani, pani Magdo – powiedział wiceminister Wójcik matce i obecnym na konferencji czworgu z jedenaściorga mieszkających z nią dzieci.

Wiceminister wielokrotnie podkreślał, że bieda nie może być jedyną przesłanką tak drastycznych decyzji, jak odebranie dzieci matce, która dba o nie, na ile może. Michał Wójcik podkreślił, że dzięki firmie Budimex pani Magda będzie mogła już na jesieni zamieszkać w nowym domu ze swoimi dziećmi.

Anglia: „możecie działać zgodnie z religią, ale musicie przeprowadzać homoadopcje”

Protestancki ośrodek adopcyjny w Sunderland w północnej Anglii może kierować się w rekrutacji rodziców zastępczych „swoim etosem religijnym”, ale...

zobacz więcej

– Dziękuję wszystkim z to, że mogę być z moimi dziećmi, teraz już we własnym domu, chcę się nimi opiekować do końca moich dni – powiedziała, nie ukrywając wzruszenia, pani Magda z Wierzbicy.

Wójcik przyznał, że szczęśliwy finał tej sprawy to zasługa wielu osób dobrej woli m.in. radomszczańskiej posłanki PiS Anny Milczanowskiej, radcy prawnego Bartłomieja Biskupa, mediów i pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości.

– To szczęśliwe wydarzenie jest taką klamrą spinającą nasze rządy, naszą kampanię. Rodzina, dzieci, to jest coś, co jest fundamentem dla nas i państwo, które musi chronić dzieci i rodzinę – podsumował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Pani Magdalena mieszka w Wierzbicy niedaleko Radomska. Rodzina zajmuje dwa pokoje w małym domu. Kobieta ma 15 dzieci. Wychowuje 11 z nich. Ich ojciec – jak poinformował wiceminister – odsiaduje wyrok 7 miesięcy więzienia za znęcanie się nad panią Magdą.

źródło:

Zobacz więcej