RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Maląg: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne dwa tygodnie

Będziemy dalej podejmować działania, które będą służyły polskim rodzinom, ale też rozwojowi polskiej gospodarki – powiedziała w czwartek minister rodziny Marlena Maląg. Poinformowała o wydłużeniu o kolejne dwa tygodnie zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi do lat ośmiu.

Kto lepiej zagwarantuje programy społeczne? Głosujący mają faworyta

Kto jest pewniejszym gwarantem utrzymania programów społecznych takich jak 500 Plus, „Dobry start” czy trzynasta emerytura? Pytanie tej treści...

zobacz więcej

Szefowa MRPiPS na konferencji w Koszalinie zwracała uwagę, że wśród działań wspierających polskie rodziny znalazły się także te skierowane do seniorów.

– Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy został obniżony wiek emerytalny – do 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn oraz wszystkie programy, które przede wszystkim służą naszym seniorom – powiedziała Maląg.

Wymieniła m.in. wprowadzenie 13. emerytury, waloryzację rent i emerytur. – Dane Głównego Urzędu Statystycznego z ubiegłego tygodnia pokazują jednoznacznie i wyraźnie – ubóstwo wśród polskich rodzin spada zarówno wśród seniorów, jak i wśród rodzin z małymi dziećmi. To świadczy o tym, że działania są skuteczne i te działania przez rząd w dobrej współpracy z panem prezydentem Andrzejem Dudą są i będą dalej kontynuowane – zapewniła.

Przyznała, że jesteśmy obecnie w trudnej sytuacji związanej z epidemią. – Wychodzimy już z obostrzeń i dzisiaj możemy podsumowywać wsparcie, które trafiło do pracowników, do pracodawców. Ale są potrzebne kolejne zmiany, które wprowadzamy, i które mogą i powinny być kontynuowane – wskazała Maląg.

– Dlatego podjęliśmy dzisiaj decyzję, że zostaje wydłużony o kolejne dwa tygodnie zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi do lat ośmiu. Czyli do 26 lipca. To już stało się dziś faktem – podkreśliła.

Ochrona rodziny i gospodarki

Dodała, że oprócz wsparcia rodzin priorytetem jest także ochrona miejsc pracy. – Dzisiaj ponad 113 mld zł zostało przekazanych, aby chronić te miejsca. Ponad 5 mln miejsc pracy zostało ochronionych – przekazała Maląg.

– Będziemy dalej podejmować takie działania, które będą przede wszystkim służyły polskim rodzinom, służyły też rozwojowi polskiej gospodarki. Zależy nam na tym, aby rozwijała się cała Polska. Nie ma podziału na Polskę A i Polskę B. Chodzi przede wszystkim o dynamiczny, zrównoważony rozwój naszego kraju – podkreśliła minister rodziny.

Zaznaczyła, że w środę prezydent Andrzej Duda popisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, co jest ważną informacja dla osób z rocznika 1953. Zapisy ustawy z 2013 r., jak przyznała minister Maląg, „pokrzywdziły grupę ok. 76 tys. osób”. – My to dziś naprawiamy. Te osoby będą mogły skorzystać z dodatkowego przeliczenia przez ZUS – powiedziała.

Pierwsze Centrum Usług Społecznych Do Koszalina minister Maląg przyjechała, aby ogłosić, że miasto to jest pierwszym beneficjentem pieniędzy przyznawanych w ramach ustawy o Centrach Usług Społecznych z rozstrzygniętego konkursu na utworzenie 30 pilotażowych centrów.

Poinformowała, że ze 100-milionowego budżetu na ten cel Koszalin na utworzenie CUS na bazie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie otrzyma 2,4 mln zł. Zaznaczyła, że inicjatorem projektu tworzenia CUS jest prezydent Andrzej Duda.

źródło:

Zobacz więcej