RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Piotr Müller: Nie ma rządowego projektu zmian wysokości mandatów

Rzecznik rządu odpowiada na doniesienia ws. zmian w przepisach drogowych (fot. Policja lubuska, zdjęcie ilustracyjne)

Nie ma rządowego projektu zmian wysokości mandatów; propozycje ws. zmian zwiększających bezpieczeństwo na drogach są przedmiotem analiz, ale decyzje nie zapadły – poinformował na Twitterze w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Jest projekt rozszerzający uprawnienia straży gminnych. Będą mogły nakładać mandaty

Rozszerzenie uprawnień straży do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w obszarze porządku publicznego zakłada projekt noweli...

zobacz więcej

„Dziennik Gazeta Prawna” w piątkowym wydaniu napisał, że jednym z pomysłów rządu na walkę z drogowymi piratami ma być m.in. dziesięciokrotna podwyżka maksymalnego mandatu z 500 zł do 5 tys. zł.

„Nie ma rządowego projektu zmian wysokości mandatów. Po tragicznych wypadkach wiele organizacji społecznych zabiega o zmiany zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Pojawia się wiele różnych propozycji. Są one przedmiotem analiz. Żadne decyzje nie zapadły – napisał Müller na Twitterze.

Według „DGP” w propozycjach rządu miałyby się znaleźć również m.in. surowsze kary za wykroczenia popełniane w rejonie przejść dla pieszych (mandat minimum 1–1,5 tys. zł) oraz w obszarze zabudowanym; wyższe mandaty dla drogowych recydywistów i wydłużenie o rok ważności punktów karnych (przy jednoczesnym zwiększeniu ich limitu) oraz likwidacja kursów pozwalających zredukować ich liczbę. „DGP” podaje, że ministerstwa mają opracować zmiany w taryfikatorze mandatów oraz w prawie wykroczeń.

źródło:
Zobacz więcej