RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zużycie gazu w Polsce będzie rosło. To m.in. efekt programu Czyste Powietrze

Całkowite roczne zużycie gazu w naszym kraju wynosi niespełna 20 mld m sześc. rocznie.(fot. Ulrich Baumgarten via Getty Images)

Należy się spodziewać wzrostu zużycia w gazu w Polsce. Jak wyjaśnił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, proces ten będzie związany między innymi z przechodzeniem elektroenergetyki na błękitne paliwo.

Gazprom przelał PGNiG 1,5 mld dolarów. Zwrot nadpłaty za gaz nakazał sąd arbitrażowy

Gazprom przelał Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwa 1,5 mld dolarów należności jako wykonanie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w...

zobacz więcej

  – Liczymy też na efekt programu Czyste Powietrze, czyli, że coraz więcej gospodarstw domowych również będzie przechodziło z węgla na gaz – dodał.

Całkowite roczne zużycie gazu w naszym kraju, łącznie z gazem zaazotowanym, wynosi niespełna 20 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Prezes Kwieciński przypomniał, że w 2015 roku wynosiło mniej więcej 15 miliardów metrów sześciennych. Zużycie tego paliwa wzrasta w Polsce od pół do miliarda metrów sześciennych rocznie.

– To oznacza, że w ciągu najbliższych 10 lat to zużycie powinno minimum wzrosnąć do 25 mld metrów sześciennych rocznie – dodał.

Z danych PGNiG za pierwsze półroczne wynika, że w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku zużycie gazu w naszym kraju wzrosło o 1 proc.

Na przełomie czerwca i lipca PGNiG otrzymało z Gazpromu zwrot niesłusznie naliczonych opłat w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Stopniowo spada także – do poziomu rynkowego – cena zakupu gazu od Rosjan, zawyżona w czasach PO-PSL. To m.in. efekt dywersyfikacji dostaw i zakupu paliwa również z USA.

źródło:
Zobacz więcej