RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Dziobak”, „Kulti” i spółka oskarżeni za brutalne porachunki w Szczecinie

Mirosław B. ps. Dziobak i Rafał M. ps. Kulturysta, którym przypisuje się podporządkowanie większości szczecińskiego półświatka, zostali oskarżeni przez „pezety” Prokuratury Krajowej m.in. o kierowanie gangiem oraz brutalne rozboje i wymuszenia. Na ławie oskarżonych zasiądą także ich najbliżsi współpracownicy: Dariusz Ś. ps. „Enty”, Robert B. ps. „Lipek” oraz Petro M.

Śledczy przerwali gangsterską grę o tron w szczecińskim półświatku

Gangsterska wojna o prymat w szczecińskim półświatku z lat 2016-17 miała związek z walką o zyski z przemycanych do Szwecji i Norwegii podrabianych...

zobacz więcej

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zakończył główny wątek śledztwa przeciwko ekipie „Dziobaka” i „Kulturysty” vel „Kultiego”. Duet ten, wspierany m.in. przez zawodników MMA powiązanych z półświatkiem, obrał sobie za cel prymat w kryminalnym podziemiu Szczecina. I zdaniem śledczych, zamierzony cel zrealizował. Przynajmniej na kilkanaście miesięcy.

„Dziobak” i „Kulti” mieli rzucić wyzwanie „starym” gangsterom związanym z bandą osławionego Marka M. ps. Oczko. Po tym jak „Oczko” trafił do więzienia, główne role w półświatku Szczecina odgrywali jego dawno podwładni: Sylwester O. ps. „Sylwek”, Zbigniew T. ps. Pastor czy Marek D. ps. „Duduś”. W tym samym czasie w mieście działało kilka mniejszych grup. Wszyscy chcieli uszczknąć coś z przynoszących ogromne zyski handlu paliwami, a także przemytu narkotyków i papierosów do Skandynawii.

Kto zaatakował „Dziobaka”? Policja prosi kierowców o pomoc

Funkcjonariusze szczecińskiego CBŚP proszą o pomoc wszystkich kierowców, którzy w poniedziałek rano jechali przez centrum miasta, a mają...

zobacz więcej

Scheda po „Oczce”

Kiedy w grudniu 2014 r. „Duduś” trafił na jakiś czas do aresztu, do głosu postanowili dojść „Dziobak” i „Kulturysta”. Zaczęła się brutalna, gangsterska gra o tron.

W Szczecinie zaczęło dochodzić do pobić ludzi z półświatka. W ruch szły narzędzia, używane zazwyczaj przez chuliganów klubów piłkarskich: maczety, noże, pałki teleskopowe. Choć do szpitali trafiali kolejni „połamani” to jednak żaden z nich nie złamał bandyckiej omerty. Po bandyckich „dołach”, szybko przyszła kolej na liczących się gangsterów.

W lutym 2016 r. w Dąbiu został brutalnie zamordowany Krzysztof S. ps. Skorupa. Mężczyzna został zakatowany m.in. przy użyciu maczety w jednym z salonów gier. Były bokser wraz z bratem chcieli się „poważnie rozmówić” z Norbertem N. Ale okazało się, że N. może liczyć na wsparcie większej liczby kompanów. Za śmiertelne pobicie „Skorupy” skazano Michała W. ps. Tajbo i Tomasza K. ps. Scarface.

Gangsterzy-pseudokibice odpowiedzą za połamanie konkurenta w wojnie o wpływy w Szczecinie

Wywodzący się ze środowiska pseudokibiców Pogoni Szczecin gang próbował siłą przejąć kontrolę w lokalnym półświatku Szczecina. W czasie półrocznej...

zobacz więcej

Wojna na całego

Przez rok banda „Dziobaka” i „Kulturysty” rosła w siłę. W styczniu 2017 r. nieznani sprawcy pobili i okradli Marka D. ps. Duduś, który zdążył już opuścić areszt. Niedługo potem skatowano jego podwładnych. Miesiąc później zniszczono samochód „Pastora”.

Na odpowiedź „starych” nie trzeba było długo czekać. 20 marca 2017 r. w centrum Szczecina niezidentyfikowany mężczyzna oblał stężonym kwasem siarkowym „Dziobaka” idącego na siłownię. Gangster doznał poparzeń drugiego i trzeciego stopnia twarzy, klatki piersiowej i ramion. O własnych siłach dotarł do pobliskiej przychodni, gdzie stracił przytomność. Podczas przesłuchania twierdził, że nie ma wrogów i nie wie, dlaczego ktokolwiek miałby go atakować.

W odwecie, w kwietniu na oczach wielu świadków, w szczecińskiej restauracji skatowano „Pastora”. Napastnicy mieli posługiwać się m.in. nożami, siekierą i średniowiecznym kiścieniem. Skatowany mężczyzna nie zgłosił napadu policji.

Gangsterzy „Oczki” zajęli się produkcją nielegalnych papierosów

Ponad 20 ton suszu tytoniowego, 7 ton krajanki tytoniowej oraz ponad 758 tysięcy sztuk papierosów przejęli policjanci CBŚP i funkcjonariusze...

zobacz więcej

Oskarżeni

„Dziobak” i „Kulturysta” zostali zatrzymani przez CBŚP latem 2018 r. Policjanci i prokuratorzy ustalili, że wspomnianej broni rodem ze średniowiecza używał Petro M. Kiścień ten składał się ze skórzanego uchwytu z doczepionym metalowym łańcuchem zakończonym dwoma bijakami.

Prokurator szczecińskich „pezetów” oskarżył dwóch bossów i ich współpracowników o popełnienie kilkunastu przestępstw m.in. założenia, kierowaniu lub udziału w zorganizowanej grupy przestępczej oraz rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, pobić, wymuszeń zwrotu wierzytelności czy obrotu kokainą.

Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej