RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Anglia: „możecie działać zgodnie z religią, ale musicie przeprowadzać homoadopcje”

Cornerstone musi akceptować gejów i lesbijki jako potencjalnych rodziców zastępczych . (fot. BSIP/Universal Images Group via Getty Images)

Protestancki ośrodek adopcyjny w Sunderland w północnej Anglii może kierować się w rekrutacji rodziców zastępczych „swoim etosem religijnym”, ale wymaganie od nich „powstrzymania się od zachowań homoseksualnych” jest bezprawne – orzekł tamtejszy sąd. Oznacza to, że ośrodek musi akceptować gejów i lesbijki jako potencjalnych rodziców zastępczych.

Liderka Koalicji Europejskiej o homoadopcji: Związki partnerskie to pierwszy krok

– Jeżeli dojdziemy do etapu takiego, byśmy mieli związki partnerskie, to już będzie pierwszy bardzo ważny krok – powiedziała jedna z liderek...

zobacz więcej

Wyrok został wydany w procesie, który wytoczył sam ośrodek – o nazwie Cornerstone – przeciw urzędnikom Ofstedu – urzędu pełniącego nadzór nad takimi placówkami, gdy urzędnicy obniżyli rating chrześcijańskiej placówki z powodu polityki, którą uznali za „dyskryminacyjną”.

Chodziło o przyjmowanie jako kandydatów na rodziców zastępczych jedynie faktyczne małżeństwa (nie tzw. „małżeństwa” czy „związki homoseksualne”).

Sąd orzekł, że Cornerstone „musi zmienić swoją politykę rekrutacyjną” i pozwolić homoseksualnym opiekunom zostawać „potencjalnymi rodzicami zastępczymi i zgodnie z prawem ośrodek nie może tego zabraniać”.

Przedstawiciele ośrodka z zadowoleniem przyjęli część orzeczenia, w którym sędzia uznał, że mogą rekrutować wyłącznie ewangelikalnych chrześcijan, ale byli zasmuceni faktem, że, jak powiedziała szefowa ośrodka, wielebna Sheila Bamber, „fundamentalne w naszej wierze znaczenie małżeństwa w rozumieniu biblijnym nie zostało uznane”.

– Wnikliwie rozważymy i przemodlimy kontynuowanie naszego powołania i pracę nad tworzeniem nierozerwalnych rodzin – dodała Bamber.

Ośrodek Cornerstone działa od 1999 r. i, według własnych deklaracji, specjalizuje się w „znajdywaniu domów na zawsze” (w „nierozerwalnych rodzinach”) dla „trudnych dzieci”. W 80 proc. przypadków rodzice zastępczy po pewnym czasie adoptują dzieci przekazane im przez Cornerstone pod opiekę.

źródło:
Zobacz więcej