RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Andrzej Duda był najpierw radnym sejmiku, później prezydentem RP”. Samorządowcy o II turze

– Niestety w ocenie części samorządowców Rafał Trzaskowski wybitnym samorządowcem nie jest. Pan Trzaskowski przyszedł tu z wielkiej polityki, a to pan prezydent Duda był najpierw radnym w sejmiku województwa małopolskiego, a później został prezydentem – powiedział w programie „Twój Wybór” w TVP 3 Warszawa prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Z kolei zdaniem prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, Trzaskowski to „typowy funkcjonariusz polityczny, nie samorządowy”. Jak dodawał warszawski radny SLD Sebastian Wierzbicki, ściślejsza współpraca władz stolicy z rządem byłaby pożądana.

Powstanie wielka „Koalicja Polskich Spraw”? Politolog o możliwym scenariuszu

Prezydent Andrzej Duda zaproponował samorządowcom, ludowcom i Konfederacji rozmowy na temat najistotniejszych dla Polaków spraw. – Jeśli chodzi o...

zobacz więcej

– Cenię sobie to, że państwo chcielibyście wskazać pana Trzaskowskiego jako wybitnego samorządowca. Niestety w ocenie części samorządowców on takim wybitnym samorządowcem nie jest. Pan Trzaskowski przyszedł tu z wielkiej polityki, a to pan prezydent Duda był najpierw radnym w sejmiku województwa małopolskiego, a później został prezydentem – powiedział Wnuk.

– Tematy pomocy dla samorządu pojawiły się teraz, podczas kampanii wyborczej. Wie pan o tym doskonale, mówiliście, że nawet fundusz inwestycyjny dla samorządów pojawił się dopiero kilka dni temu – powiedział również obecny w programie Wierzbicki, warszawski radny SLD. Jak podkreślał wcześniej radny, życzyłby on sobie harmonijnej współpracy rządu z władzami Warszawy.

Odpowiedział mu Wnuk.

– Panie radny, bardzo mi przykro, ale ewidentnie nie odrobił pan lekcji. Fundusz Dróg Samorządowych działa już trzeci rok, trzecia edycja tego funduszu jest. (...) To są naprawdę potężne pieniądze. Na samo województwo lubelskie już 400 mln zł zostało wydanych, to są pieniądze które przez wszystkie poprzednie lata nawet częściowo tu nie trafiły – mówił.

Jak z kolei stwierdził Nadbereżny, „polski samorząd jest dziś największym beneficjentem dobrej polityki gospodarczej”. – Zlikwidowanie mafii VAT-owskiej spowodowało rekordowe wpływy również do samorządów. Tylko w krótkim czasie rządów pana Dudy, Zjednoczonej Prawicy, sama Warszawa zyskała ponad 2,2 mld zł na podatkach PIT i CIT. W całym kraju jest to ponad 27 mld zł, które wpływa łącznie do naszych budżetów. Dzięki temu możemy się w wielu obszarach dynamicznie rozwijać – stwierdził.

Jego zdaniem, Rafał Trzaskowski to „typowy funkcjonariusz polityczny, nie samorządowy”. – W swoim programie całkowicie pominął realne problemy polskiego samorządu. Wykreował pewne niemożliwe do zrealizowania tezy, kiedy my widzimy, że ten rząd realnie pomaga polskim samorządom – dodał.

źródło:
Zobacz więcej