RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak: Współpraca rządu i prezydenta kluczowa dla modernizacji wojska

Wojsko otrzyma kolejnych 18 tys. sztuk karabinków MSBS Grot (fot.  PAP/Marcin Bielecki)
Wojsko otrzyma kolejnych 18 tys. sztuk karabinków MSBS Grot (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Współpraca rządu i prezydenta zwierzchnika sił zbrojnych jest kluczowa dla modernizacji technicznej wojska, a przez to dla miejsc pracy w krajowym przemyśle zbrojeniowym – przekonywał minister obrony Mariusz Błaszczak.

Premier: Nie chcemy zapaści średniej wielkości miast

Nie chcemy zapaści średniej wielkości miast; panie Rafale Trzaskowski – tu jest Polska, nie na salonach brukselskich – mówił premier Mateusz...

zobacz więcej

– To dzięki współpracy rządu z prezydentem Rzeczypospolitej, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, proces modernizacji Wojska Polskiego następuje; 2015 r. jest taką cezurą – powiedział Błaszczak, który wziął w Radomiu udział w podpisaniu umowy na dostawę kolejnych karabinków Grot z Fabryki Broni.

Według Błaszczaka warunkiem modernizacji technicznej i zwiększania liczebności wojska „jest dobra współpraca rządu z prezydentem”.

– To jeden z warunków podstawowych, jeżeli nie ma współpracy, jeżeli jest walka polityczna, proces modernizacji jest hamowany – przekonywał szef MON. Dodał, że niesie to negatywne konsekwentne dla miejsc pracy.

– Między zwierzchnikiem sił zbrojnych a rządem jest kluczowa dla rozwoju zarówno lokalnych miejsc pracy, jak w przypadku Radomia, jak i dla obronności – dodał.

Przytaczając liczby z wykonania ubiegłorocznego budżetu obronnego powtórzył, że 65 proc. pieniędzy przeznaczanych na modernizację techniczną trafiło do krajowego przemysłu. Jak powiedział, na uzbrojenie wydano 13,1 mld, z tego 8,6 mld zł wyniosła wartość zamówień w polskich zakładach. Przypomniał złożone w tym roku w krajowym przemyśle zamówienia na mundury, hełmy, kolejne transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak.

Na mocy umowy o wartości ponad 177 mln zł wojsko otrzyma kolejnych 18 tys. sztuk karabinków MSBS Grot. Dostawy przewidziano na lata 2020-26.

źródło:

Zobacz więcej