RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pacyficzny Pierścień Ognia. Indonezję nawiedziły silne wstrząsy

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,6 stopnia (for. PAP/EPA/Daniel Ricardez)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 stopnia wystąpiło we wtorek rano pod dnem morskim u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Jawa - poinformowała amerykańska Służba Geofizyczna (USGS). Nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach.

Alert i silne trzęsienie ziemi w Meksyku. Mieszkańcy publikują filmiki

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 miało doszło w południowym Meksyku. Jego epicentrum zlokalizowane było niedaleko miejscowości La Crucecita w...

zobacz więcej

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości około 100 km od miasta Batang na głębokości ponad 500 km, tak więc ryzyko wystąpienia fal tsunami jest niewielkie – oceniła USGS.

Indonezja wchodzi w skład Pacyficznego Pierścienia Ognia, charakteryzującego się wysoką aktywnością wulkaniczną i tektoniczną. Kraj, leżący na archipelagu 17 tys. wysp i wysepek, usytuowany jest na styku trzech płyt tektonicznych – indopacyficznej, australijskiej i euroazajtyckiej; jest szczególnie narażona na silne trzęsienia ziemi. Jest tam ponad 100 wulkanów.

W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4,3 tys. osób.

Katastrofalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 stopnia, które w grudniu 2004 r. nawiedziło rejon Oceanu Indyjskiego, zabiło ponad 220 tys. osób, w tym 170 tys. w samej Indonezji.

źródło:

Zobacz więcej