RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski: Zawetuję każdą decyzję rządu PiS, która będzie uderzać w sądy

Zdaniem kandydata KO, trzeba odbudować niezależność polskiego sądownictwa (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Jeżeli Andrzej Duda wygra wybory, to PiS dalej będzie „dokręcał śrubę” wszystkim niezależnym instytucjom, w tym sądom; ja od wielu tygodni mówię, że zawetuję każdą decyzję rządu PiS, która będzie dalej uderzać w polskie sądy – powiedział kandydat KO Rafał Trzaskowski.

Premier: Trzaskowski przejmuje dzień po dniu wszystkie postulaty Andrzeja Dudy

Polityka, by miała jakikolwiek sens, musi być oparta na realizacji zobowiązań, nie na tym, że pan Trzaskowski przejmuje teraz dzień po dniu...

zobacz więcej

Trzaskowski pytany na briefingu w Kędzierzynie-Koźlu o zapowiedzi jego konkurenta Andrzeja Dudy wspierania PiS w dalszym prowadzeniu zmian w wymiarze sprawiedliwości odpowiedział, że dokładnie tego można się spodziewać. – A mianowicie, jeżeli prezydent Andrzej Duda wygra wybory, to PiS będzie dalej dokręcał śrubę wszystkim niezależnym instytucjom i niestety na celownik znowu weźmie niezależne od władzy sądy – podkreślił Trzaskowski.

Według niego te zapowiedzi są „niesłychanie niepokojące”. – Dlatego, że widać, że PiS będzie próbował dokończyć tę swoją oszalałą rewolucję, w której próbuje sparaliżować wszystkie niezależne instytucje. Oczywiście też mówi o ataku na media niezależne, widzimy ten atak, i na samorządy – mówił kandydat KO.

W związku z tym – dodał – „niestety możemy się spodziewać ciągu dalszego”. – Dlatego tak ważne jest, żeby iść na te wybory, żeby postawić temu tamę i jasne weto. I ja mówię oczywiście od wielu, wielu tygodni o tym, że każdą decyzję rządu PiS, która będzie dalej uderzać w polskie sądy, zawetuję. Więcej, że będę się starał zrobić wszystko, co w mojej mocy, żeby przygotować takie rozwiązania, które odbudują niezależność całego polskiego sądownictwa – powiedział Trzaskowski.

„Finał kampanii”: Trzaskowski ponownie atakuje prezydenta i rząd

Ostatnie działania i wypowiedzi uczestników II tury wyborów prezydenckich były tematem programu „Finał kampanii”. Głos zabrali socjolog i politolog...

zobacz więcej

Kandydat KO powiedział też, powołując się na informacje OKO.press, że politycy PiS wydali ponad milion złotych z funduszu sprawiedliwości, który miał pomagać ofiarom przestępstw, na „partyjną imprezę, na której był minister (sprawiedliwości, Zbigniew) Ziobro, (były) marszałek (Sejmu, Marek) Kuchciński, również inni politycy PiS – zamiast pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują”.

Trzaskowski podkreślił, że przez ostatnie dni w mediach „dominuje temat ułaskawienia pedofila”. – I zamiast pomóc jego rodzinie, bo przecież ten fundusz dokładnie do tego był stworzony, PiS jak zwykle wydaje pieniądze na swoje własne, prywatne cele – powiedział kandydat KO na prezydenta.

Jak podała w zeszłym tygodniu „Rzeczpospolita”, pod koniec swojej kadencji prezydent Andrzej Duda dokonał kilku ułaskawień, w tym mężczyzny skazanego za przestępstwo seksualne wobec małoletniej córki. Jak wyjaśnił sam prezydent oraz później wiceszef jego kancelarii Paweł Mucha, akt łaski dotyczył skrócenia zakazu zbliżania do osób pokrzywdzonych, o co wystąpiły one same, a mężczyzna karę więzienia już odbył.

źródło:

Zobacz więcej