RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy satelita szpiegowski wyniesiony na orbitę

Izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło w poniedziałek wystrzelenie nowego satelity szpiegowskiego Ofek 16 (fot. Twitter/MoDIsrael)
Izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło w poniedziałek wystrzelenie nowego satelity szpiegowskiego Ofek 16 (fot. Twitter/MoDIsrael)

Izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło w poniedziałek wystrzelenie nowego satelity szpiegowskiego Ofek 16. Według ministra obrony Beniego Ganca zapewni on przewagę technologiczną i wywiadowczą Izraela nad wrogami.

Misja następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ponownie opóźniona

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) nie poleci w kosmos w marcu 2021 roku. Nowa data zostanie ogłoszona przez NASA prawdopodobnie w przyszłym...

zobacz więcej

Satelita został wystrzelony na orbitę o godz. 4 rano czasu lokalnego z bazy w Palmachim w środkowym Izraelu i niedługo później miał zacząć przesyłać pierwsze dane. Komunikat resortu opisuje urządzenie jako „satelitę elektrooptycznego do rekonesansu o zaawansowanych możliwościach”.

Minister Ganc stwierdził, że uruchomienie Ofek-16 było „niezwykłym osiągnięciem”. Izraelskie media spekulują, że główną misją urządzenia będzie śledzenie aktywności w Iranie.

– Przewaga technologiczna i zdolności wywiadowcze są kluczowe dla bezpieczeństwa Izraela – stwierdził Ganc. Jak dotąd Izrael umieścił na orbicie ponad 20 satelitów, z czego większość to satelity wywiadowcze.

źródło:

Zobacz więcej