„Strażacy liderami opinii w małych gminach”. Wiceszef MSWiA o akcji „Bitwa o wozy”

Uznaliśmy, że liderami opinii w małych gminach są strażacy i trzeba ich zachęcić do tego, by aktywizowali lokalną społeczność. W pierwszej turze to się udało – przyznaje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Już w najbliższą niedzielę II tura wyborów prezydenckich i druga edycja „Bitwy o wozy”, w ramach której do małych gmin z największą frekwencją trafi tym razem aż 49 nowych wozów strażackich. W TVP Info wiceszef MSWiA podkreślił, że to jeden z elementów wsparcia OSP, które od początku realizuje rząd PiS.

16 gmin z najwyższą frekwencją. To one wygrały „Bitwę o wozy” strażackie

Jutro wójtowie i burmistrzowie otrzymają oficjalne promesy na zakup wozów strażackich – napisał w mediach społecznościowych wiceszef MSWiA Maciej...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

W akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji mogą wziąć udział gminy do 20 tysięcy mieszkańców.

– W każdym byłym województwie gminy będą miały do podziału wóz strażacki o wartości 800 tys. zł – powiedział wiceminister. Promesy trafią do gmin z najwyższą frekwencją na terenie dawnych województw. Ta formuła ma zapewnić, że wozy zostaną rozdysponowane równomiernie w całej Polsce. W pierwszej edycji promesę na zakup wozu strażackiego otrzymało 16 gmin – po jednej w każdym województwie. Dzięki temu w jednostkach ochotniczych straży pożarnych pojawi się nowoczesny sprzęt, wspierający strażaków w ratowaniu życia.

– Bacznie obserwowaliśmy wyniki, które publikowała PKW i wydaje się, że w tych gminach do 20 tys. mieszkańców, w porównaniu do wyborów parlamentarnych, frekwencja wzrosła najbardziej – podkreśla sukces „Bitwy o wozy” Wąsik.

Wiceminister zaznaczył, że programy profrekwencyjne często są prowadzone w państwach demokratycznych.

Nowy sondaż i zaskakujące wyniki. Chodzi o przepływy elektoratu

Ponad siedem procent badanych nie wie, na kogo odda swój głos w niedzielnych wyborach prezydenckich – tak wynika z badania przeprowadzonego przez...

zobacz więcej

Przypomniał też ubiegłoroczne zachęty Rafała Trzaskowskiego, który deklarował, że jeśli warszawiacy pobiją rekord frekwencji, niektóre obiekty kultury zostaną udostępnione za darmo, co też się stało.

– Uznaliśmy, że liderami opinii w małych gminach są strażacy i trzeba ich zachęcić do tego, by aktywizowali lokalną społeczność. Wydaje się, że w pierwszej turze to się udało, liczymy, że jeszcze mocniej zadziała to w II turze, tym bardziej, że do wygrania jest nie 16, a 49 pojazdów – zaznaczył.

Gość TVP Info wskazał, że program dofinansowania OSP jest realizowany przez rząd PiS od samego początku. – W tym roku oprócz tych 16 wozów z I tury i 49 z II tury dofinansowano zakup 517 wozów strażackich dla OSP. Ochotnicy to niezwykle ważny element utrzymania bezpieczeństwa w Polsce powiatowej i gminnej, to fenomen na skalę światową. Ruch OSP w Polsce to około 600 tys. strażaków zrzeszonych w 16 tys. straż – powiedział wiceszef MSWiA.

źródło:
Zobacz więcej