RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bez maseczek i w tłumie. W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne

Nie pomogły wcześniejsze apele o zachowanie dystansu (fot. Antonio Masiello/Getty Images)

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie dyscypliny.

Koronawirus w Brazylii. 1290 zgonów na Covid-19 w ciągu doby

W Brazylii nadal utrzymuje się wzrost liczby zgonów i nowych infekcji koronawirusem. Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w piątek...

zobacz więcej

W stolicy Lombardii w weekend na ulice wyległy tłumy młodych ludzi, w tym wielu maturzystów świętujących zdanie egzaminu dojrzałości. Nie pomogły wcześniejsze apele burmistrza do mediolańczyków o zachowanie dystansu.

W wielu najbardziej uczęszczanych dzielnicach barów i spotkań pod gołym niebem, na przykład w dzielnicy Navigli, dystans społeczny pozostał już tylko wspomnieniem – podkreśla w poniedziałek dziennik „Corriere della Sera”.

Gazeta przytacza wypowiedzi właścicieli lokali, którzy mówią, że sytuacja pogarsza się po północy, kiedy o zachowaniu decyduje ilość wypitego alkoholu. Według ich relacji „biada temu, kto poprosi kogoś o założenie maseczki”.

W popularnych punktach Mediolanu młodzi ludzi tłoczą się przed barami, na murkach i na schodach. Mniejszość z nich nie ma maseczek, choć w całej Lombardii jest obowiązek ich noszenia w miejscach publicznych.

Policja w radiowozach patroluje place i skwery, ale – jak się zauważa – ten efekt odstraszający nie działa.

Koronawirus w Hiszpanii: Brakuje nawet kilkunastu tysięcy lekarzy

Hiszpańska Izba Lekarska (CGCOM) ogłosiła, że publiczna służba zdrowia w tym kraju potrzebuje od 6 tys. do 12 tys. nowych lekarzy przed...

zobacz więcej

W Rzymie tłumy wypełniły pod koniec tygodnia dzielnicę lokali gastronomicznych Zatybrze, gdzie koncentruje się życie nocne. W sobotni wieczór przybyły też tam liczne patrole policji i straży miejskiej, które reagowały, gdy w wąskich ulicach i na placach powstawały duże skupiska. Funkcjonariusze zamknęli kilka placów i dostęp do fontann oraz schodów, otaczając je żółtą taśmą, by nie gromadzili się tam ludzie.

Także w stolicy bardzo mało osób miało maseczki. „Ludzie obejmują się i całują” – zaznacza prasa.

Cytuje to, co powtarza rzymska młodzież: „Covid-19 to problem ludzi starszych”.

Mieszkańcy Trastevere – tak, jak każdego lata – protestują przeciwko chaosowi i wrzawie na ulicach, czyli powrotowi sytuacji sprzed pandemii.

Także w innych miejscach życia rozrywkowego Wiecznego Miasta, czyli w okolicach mostu Milvio i Piazza Bologna rzymianie zapominają wieczorem i nocami o krokach prewencyjnych, które w znacznym stopniu przestrzegane są w ciągu dnia.

To, jak zauważa „Corriere della Sera”, przejaw podwójnego życia Rzymu: za dnia praca zdalna, dystans oraz maseczki w środkach lokomocji i sklepach, a w nocy – zabawa, jakby wirusa nie było.

źródło:

Zobacz więcej