Prała pieniądze dla gangu i ukryła kilkadziesiąt tysięcy złotych w pralce

Siedem limuzyn BMW o wartości 2,7 mln zł, blisko 100 tys. zł w gotówce oraz nowoczesny sprzęt AGD i elektroniczny przejęły służby podczas akcji przeciwko grupie produkującej „koszty”. Rozbity przez CBŚP i szczecińskie „pezety” gang wytworzył puste faktury o wartości ponad 476 mln zł, przez co Skarb Państwa stracił 76 mln zł.

Zatrzymanie „vatsterów” z grupy, która oszukała Skarb Państwa na dziesiątki milionów

Policjanci zatrzymali czterech członków gangu „vatsterów”, za sprawą których Skarb Państwa stracił kilkadziesiąt milionów złotych. Akcja ma związek...

zobacz więcej

W ciągu dwóch minionych tygodni funkcjonariusze CBŚP wspierani przez KAS wkroczyli do kilkunastu mieszkań i domów oraz 20 siedzib firm oraz biur rachunkowych. Akcję przeprowadzono na terenie pięciu województw: zachodniopomorskiego, śląskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. W rezultacie zatrzymano sześć kobiet i trzech mężczyzn, którzy tworzyli gang „dawców kosztów podatkowych”.

Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli komputery, nośniki danych oraz ponad 300 segregatorów z dokumentami.

Owocne były czynności związane zabezpieczeniem majątków „vatsterów”. W domu kobiety, podejrzanej o pranie brudnych pieniędzy znaleziono kilkadziesiąt tysięcy złotych w gotówce. Ukrytych, nomen omen, w bębnie pralki.

Oszuści stracili też siedem luksusowych BMW, z których sześć wyprodukowany w tym roku, a jeden w zeszłym.

Lipne usługi budowlane, realne wyłudzenia. Rozbito gang „vatsterów”

Co najmniej 30 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na działalności gangu zajmującego wyłudzeniem VAT za sprawą fikcyjnych usług budowlanych – wynika...

zobacz więcej

Wartość aut oszacowano na ponad 2,5 mln zł. Zablokowano także 68 rachunków należących do „vatsterów”. Zabezpieczono także nowoczesny, markowy sprzęt elektroniczny i AGD.

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zatrzymanym przedstawiono zarzuty „udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT”. Jedna osoba odpowie dodatkowo za kierowanie gangiem.

Sześcioro podejrzanych trafiło do aresztów. Wszystkim grozi kara do 25 lat więzienia, ponieważ ich przestępstwa zostały zakwalifikowane jako tzw. zbrodnia VAT-owska.

Śledczy ze szczecińskich pezetów ustalili, że grupa zaczęła działać w połowie 2018 r., głównie w Szczecinie, Warszawie, Bielsku-Białej oraz Gliwicach. Oficjalnie firmy kontrolowane przez grupę świadczyły usługi budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu.

„Dawcy kosztów”. CBŚP rozbiło gang wystawiający fikcyjne faktury warte miliony

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby związane z tzw. gangiem dawców kosztów, który oferował fikcyjne faktury dla przedsiębiorców chcących...

zobacz więcej

Aby koszty…

Śledczy ze szczecińskich pezetów ustalili, że grupa zaczęła działać w połowie 2018 r., głównie w Szczecinie, Warszawie, Bielsku-Białej oraz Gliwicach. Oficjalnie firmy kontrolowane przez grupę świadczyły usługi budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Kolejne przedsiębiorstwa pełniące e rolę „znikających” podatników lub „buforów”, tworzyli spreparowaną dokumentację księgową lub listy przewozowe, które generowały dokumentację kosztową. Tak przygotowane faktury trafiały do spółek, które za sprawa fikcyjnych kosztów, obniżali należności podatkowe.

Według prokuratury podejrzani pomogli w uszczupleniu podatku VAT na kwotę co najmniej 76 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury na kwotę ponad 476 mln zł.

Na razie ustalono 16 spółek oraz 4 biura rachunkowe, które były zamieszane w przekręty podatkowe. Prokuratorzy i policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania.

źródło:
Zobacz więcej