RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Machloje w spółdzielni mieszkaniowej. Były prezes aresztowany

Oszukani członkowie spółdzielni wciąż czekają na swoje mieszkania (fot. TVP3 Gdańsk)

Sąd aresztował na trzy miesiące byłego prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko. Drugi były prezes spółdzielni, również podejrzany o przekręty, pozostanie na wolności.

„Alarm!”: Zamiast własnych mieszkań mają do spłacania długi spółdzielni

Grupa cwaniaków znalazła dojną krowę i doi ją do końca – tak mieszkańcy mówią o polityce władz spółdzielni Ujeścisko w Gdańsku. 600 rodzin lata...

zobacz więcej

Jak poinformował prok. Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, w niedzielę Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe rozpoznał wnioski prokuratora o zastosowanie wobec Grzegorza H. i Macieja S. tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

– Wobec podejrzanego Grzegorza H. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec podejrzanego Macieja S. sąd nie zastosował tymczasowego aresztowania. Uzasadniając swoją decyzję Sąd wskazał, że zachodzi duże prawdopodobieństwo, że podejrzany dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów – powiedział Duszyński.

Dwaj byli prezesi Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko zostali zatrzymani przez policję w piątek. W sobotę obu stawiano zarzuty.

Szkoda majątkowa wielkich rozmiarów

Maciej S. jest podejrzany o wyrządzenie lokatorom szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz o działania na szkodę spółdzielni. Prokuratura zapowiada, że złoży zażalenie na decyzję sądu o niearesztowaniu mężczyzny.

Były prezes Grzegorz H. usłyszał osiem zarzutów, między innymi działania na szkodę spółdzielni, oszustwo przy sprzedaży mieszkań oraz udaremnienie zaspokojenia wierzycieli. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Radio Gdańsk informuje, że prokuratura czeka jeszcze na opinię biegłego z zakresu rachunkowości. Wówczas podejrzani mogą usłyszeć kolejne zarzuty.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od listopada 2019 roku prowadzi śledztwo w sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy realizacji siedmiu inwestycji budowlanych przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko – Płocka Park I i Płocka Premium, Przy Oczkach, August Na Stoku, Wietrzne Wzgórze, Budynek Przy Lesie oraz zakończonej inwestycji Płocka Park II.

Jak twierdzą śledczy, obaj podejrzani wykorzystywali pieniądze uzyskane z wcześniej zawartych umów, na kontynuowanie już rozpoczętych inwestycji budowlanych. W efekcie pokrzywdzeni, których jest już ponad 150 – mimo dokonanych wpłat – do dziś nie dostali mieszkań.

Sprawa SM Ujeścisko jest opisywana w mediach od dwóch lat, przyjrzeli się jej miedzy innymi reporterzy TVP. Mieszkańcy zarzucają władzom spółdzielni opóźnienia w budowie mieszkań i działania niezgodne z prawem. W części mieszkań wyłączano media z uwagi na zajęcia komornicze.

źródło:
Zobacz więcej