RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Tłum miał przepisy za nic, policja też” – tak było z Trzaskowskim. Sztab Dudy chcą ukarać

Rafał Trzaskowski odwiedził Wrocław w połowie czerwca, trzy tygodnie przed Andrzejem Dudą (fot. Omar Marques/Getty Images; Lidia Mukhamadeeva/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Gdy w połowie czerwca Rafał Trzaskowski zorganizował we Wrocławiu spotkanie, przyszło kilka tysięcy osób. Choć z powodu epidemii liczbę uczestników zgromadzeń publicznych ograniczono do 150 osób, ani tłum, ani policja nic sobie z tego nie robili – opisywały lokalne media. W sobotę stolicę Dolnego Śląska odwiedził Andrzej Duda. Teraz policja chce ukarać sztab prezydenta za... przekroczenie dopuszczalnej liczby uczestników. O podwójne standardy zapytaliśmy wrocławską policję.

Na wiecu Trzaskowskiego zemdlała kobieta. Kandydat KO chwilę później wrócił do przemawiania

W trakcie przemówienia Rafała Trzaskowskiego we Wrocławiu zemdlała jedna z przybyłych na zgromadzenie osób. Kandydat KO przerwał wystąpienie na...

zobacz więcej

Wystąpienie Rafała Trzaskowskiego we Wrocławiu odbiło się głośnym echem, gdy powiedział, że „dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę”, za co później w trybie wyborczym pozwał go sztab Andrzeja Dudy, a sąd oddalił pozew.

Na wrocławskim rynku wystąpił wówczas z prezydentem miasta Jackiem Sutrykiem.

„Przyszło kilka tysięcy osób. (…) Większość nie ma maseczek. Po godzinie 16:00 mężczyzna przez tubę apelował o zachowanie dwumetrowych odstępów, ale zebrani nie zareagowali” – relacjonowała „Gazeta Wrocławska”. Cytowała też rzecznika wrocławskiej policji, który mówił, że „jak będzie łamane prawo, policja będzie reagowała adekwatnie do sytuacji”.


Wówczas, w trakcie przemówienia Rafała Trzaskowskiego, zemdlała jedna z przybyłych na zgromadzenie osób. Kandydat KO przerwał wystąpienie na niecałą minutę, po czym zaczął kontynuować przemówienie.

Konsekwencje mają zostać wyciągnięte, ale wobec sztabu kontrkandydata – Andrzeja Dudy. Na zdjęciach z sobotniego spotkania prezydenta z mieszkańcami Wrocławia rzeczywiście widać tłumy przekraczające przepisowe 150 osób. Skierowanie do sądu wniosku o ukaranie organizatorów sobotniego wiecu zapowiada w rozmowie z tą samą „Gazetą Wrocławską” rzecznik dolnośląskiej policji Kamil Rynkiewicz. Tego dnia na Rynku odbywało się aż pięć zgromadzeń. Ukarani mają zostać także organizatorzy „Strajku Kobiet”.

Nowy sondaż: Andrzej Duda delikatnie w górę

Andrzej Duda wygrałby II turę wyborów prezydenckich z wynikiem 50,9 proc. Rafał Trzaskowski dostałby 49,1 proc. – wynika z sondażu pracowni...

zobacz więcej

Dlaczego podobnych kroków nie podjęto w stosunku do sztabu kandydata KO w połowie czerwca?

W rozmowie z portalem tvp.info st. sierż. Paweł Noga wyjaśnia, że w tamtej sprawie policja prowadzi postępowanie. – Po zebraniu i przeanalizowaniu materiałów dowodowych w obu sprawach może zostać skierowany do sądu wniosek o ukaranie organizatorów – dodaje.

W przypadku sobotniego spotkania Andrzeja Dudy procedury nabrały szybszego tempa i wiemy już, że – zgodnie z zapowiedzią rzecznika dolnośląskiej policji – sprawa ma trafić do sądu.

źródło:
Zobacz więcej