RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomorskie: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

Codzienna informacja o stanie nadmorskich kąpielisk jest na stronie GIS: sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa (foto. PAP/Jan Dzban)

W sobotę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Po pandemii nad morzem drożej. We Włoszech już to udowodnili

Nawet o 30 proc. wzrósł w tym roku we Włoszech koszt dziennego pobytu nad morzem – informuje organizacja obrony praw konsumentów. To rezultat...

zobacz więcej

Aktualną informację dotyczącą stanu wody w nadmorskich kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny podał na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej korzystać.

Latem w przybrzeżnych wodach Bałtyku pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie - przenoszone przez wiatr i prądy morskie - na powierzchni wody. Z tego powodu czasowo zamykano niektóre kąpieliska. W piątek z powodu zanieczyszczenia wody nieczynne było choćby kąpielisko w Gdyni Redłowie.

Sanepid podkreśla, że decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy poszczególnych stacji i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

źródło:

Zobacz więcej