RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gang fałszerzy zasiądzie na ławie oskarżonych. Przerabiali dowody osobiste i prawa jazdy

Według ustaleń śledztwa, „Sułtan” przy pomocy kilku przestępców zajmował się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i praw jazdy (fot. Shutterstock/piosi)

Opolska prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia w sprawie gangu zajmującego się fałszowaniem dokumentów. Jak poinformował rzecznik opolskiej prokuratury Stanisław Bar, na ławie oskarżonych zasiądzie 19 osób.

Pijany 19-latek spowodował wypadek. Pasażer zginął na miejscu

19-latek, który miał ponad 1,7 promila alkoholu we krwi, w powiecie nidzickim spowodował wypadek. Na miejscu zginął 31-letni pasażer, drugi jest w...

zobacz więcej

Śledztwo prowadzone przez dwa lata przez wydział śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu dotyczyło przerabiania dokumentów oraz paserstwa sprzętu elektronicznego i markowych rowerów przez grupę przestępców, na czele której stał 62-letni Zbigniew G., ps. Sułtan.

Według ustaleń śledztwa, „Sułtan” przy pomocy kilku przestępców zajmował się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i praw jazdy.

Gang miał wyspecjalizowane komórki. Część grupy zajmowała się zdobywaniem oryginalnych dokumentów (także ich kradzieżą), inni przerabiali pozyskane dokumenty i poszukiwali chętnych na ich zakup.

W ofercie przestępców były także całkowicie sfałszowane prawa jazdy. Cena usługi podrobienia dowodu osobistego wynosiła 500 zł, a za podrobienie prawa jazdy liczono 400 zł.

Potrącił dwulatka na pasach i uciekł. Policja szuka kierowcy

Policja szuka kierowcy, który potrącił na pasach w Ząbkowicach Śląskich dwuletnie dziecko i uciekł z miejsca wypadku. Poszkodowany maluch był...

zobacz więcej

Ustalono również, że na potrzeby popełnianych przestępstw Anna B. (35 lat) i Wioletta R. (35 lat) użyczały swoich danych adresowych celem przesyłania korespondencji zawierającej zlecenia podrobienia dokumentów wraz z fotografiami i niezbędnymi ku temu danymi. Natomiast Katarzyna B. (50 lat) i Ewa G. (59-letnia żona Zbigniewa G.) udostępniły swoje dane osobowe w celu dokonania zapłaty za podrobione dokumenty.

W toku śledztwa ustalono ponad trzydzieści przypadków spreparowania dokumentów (dowodów osobistych i praw jazdy) oraz jedną sfałszowaną kartę stałego pobytu. Zabezpieczono także kilkanaście dokumentów, które miały posłużyć do wytworzenia falsyfikatu.

Drugą sferą aktywności grupy był obrót pochodzącymi z przestępstwa przedmiotami. Ustalono, że w okresie od listopada 2014 r. do lipca 2017 r. przez ręce członków grupy przewinął się sprzęt elektroniczny (telewizor, laptopy, aparaty fotograficzne, kamery) oraz rowery łącznej wartości ponad 400 tys. zł. Przedmioty te pochodziły z przestępstw popełnionych także na terenie Niemiec.

Większość oskarżonych, w tym Zbigniew G., przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i wyraziła wolę poddania się karze. Z tych też względów wobec 17 oskarżonych sformułowany został wniosek o skazanie bez przeprowadzania rozprawy.

źródło:

Zobacz więcej