RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łódzka Kolej Aglomeracyjna kupi pociągi hybrydowe

60 nowych połączeń: Łódź/Zgierz - Tomaszów Maz. - Opoczno oraz Łódź/Zgierz - Tomaszów Maz. – Spała (fot. TVP3Łódź)

Łódzka Kolej Aglomeracyjna planuje zakup trzech nowych pociągów hybrydowych, które będą mogły jeździć zarówno po liniach zelektryfikowanych, jak i tam, gdzie nie ma zasilania elektrycznego - poinformowała rzeczniczka prasowa ŁKA Joanna Osińska.

Nowy dworzec w Sędziszowie Małopolskim

zobacz więcej

Lokalny przewoźnik planuje zakup trzech pociągów hybrydowych. Składy takie mogą jeździć na dwóch rodzajach linii kolejowych. – Jako pociąg zasilany z sieci trakcyjnej oraz jako spalinowy, na liniach niezelektryfikowanych – poinformowała Osińska. Dzięki planowanemu zakupowi tzw. pociągów hybrydowych pojazdy szynowe Łódzkich Kolei Aglomeracyjnych umożliwi realizowanie połączeń do miejscowości, do których pociągi dotychczas nie dojeżdżały.

– Po zakupie hybryd ŁKA planuje uruchomić połączenia pasażerskie na liniach kolejowych, które nie są zelektryfikowane: nr 25 - relacji Łódź/Zgierz - Tomaszów Maz. - Opoczno oraz nr 53 - relacji Łódź/Zgierz - Tomaszów Maz. – Spała – podała rzeczniczka.

Osińska dodała, że z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego będzie kursowało 36 pociągów, z Łodzi do Opoczna pojedzie 20 składów, a z Łodzi do Spały - cztery pociągi weekendowe.

Na przejazd hybrydą pasażerowie z regionu łódzkiego będą musieli jednak poczekać do 2023 roku, kiedy to zaplanowano pierwsze kursy nowych składów. Na razie spółka nie poinformowała o szczegółach projektu i ostatecznej kwocie zakupu pociągów.

Jak informuje ŁKA „mimo wielu ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa, Spółka cały czas się rozwija i realizuje założone cele”. „Jest to możliwe m.in. dzięki znacznemu wsparciu Samorządu Województwa Łódzkiego, który utrzymał na niezmienionym poziomie kwotę należnej Spółce rekompensaty z tytułu realizacji usług w 2020 roku oraz skorzystaniu z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej” – podano w komunikacie.

Podkreślono, że „podjęte przez ŁKA działania oraz współpraca z władzami rządowymi i samorządowymi przyczyniły się do utrzymania stabilnej sytuacji finansowej Spółki i ochrony miejsc pracy”.

źródło:

Zobacz więcej