RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sagrada Familia dostępna dla zwiedzających. Zaplanowano kilka faz otwarcia

Sagrada Família, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to jeden z symboli Barcelony i atrakcja turystyczna (fot. Wikimedia Commons/Fred Romero)

Bazylika Sagrada Família w Barcelonie od dziś ponownie będzie dostępna dla zwiedzających. Jednak nie od razu każdy kto chce będzie mógł wejść do wewnątrz. Otwarcie odbędzie się w kilku fazach. Bazylika będzie dostępna do końca roku tyko w weekendy.

Sagrada Familia już nie jest samowolą budowlaną

Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie, niedokończone arcydzieła katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego, w końcu ma pozwolenie na budowę. Co...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W pierwszej fazie zwanej „dziękczynną”, w weekendy od 4 do 12 lipca będą mogli wejść pracownicy m.in. organizacji pozarządowych, mundurowi, pracownicy służby zdrowia i opieki, którzy odgrywali kluczową rolę w czasie walki z pandemią koronawirusa i podczas kwarantanny.

Druga faza - dla mieszkańców Barcelony, to weekendy od 18 lipca do końca roku. Będą on mogli zwiedzać bazylikę za darmo jedynie na podstawie dokumentu tożsamości i potwierdzającego miejsce zamieszkania. Szacuje się, że będzie to 125 tysięcy wizyt.

Dopiero trzecia faza, to otwarcie dla turystów, na razie nie wiadomo, kiedy ono nastąpi. Będzie to zależało od liczby turystów z Hiszpanii i z zagranicy oraz od łagodzenia restrykcji dla podróżnych.

Obowiązują zasady bezpieczeństwa

Zwiedzanie będzie się odbywało z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: każdy z wchodzących do bazyliki musi mieć maseczkę i jest zobowiązany do zachowania dystansu dwóch metrów od innych. Będzie też obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu.

Niektóre części bazyliki, te, w których trudno o zachowanie bezpiecznego odstępu, pozostaną zamknięte, np. wieże.

Architektoniczne dzieło Antoniego Gaudíego

Sagrada Família, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to jeden z symboli Barcelony i atrakcja turystyczna. Jest uważana za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego. Jej budowę rozpoczęto w 1882 roku.

W październiku 2018 poinformowano, iż świątynia od 136 lat budowana jest bez pozwolenia. W wyniku kompromisu, w 2019 roku urząd miejski w Barcelonie zatwierdził decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę bazyliki Sagrada Familia.

Ostateczną datą ukończenia bazyliki ma być rok 2026, w którym przypada 100-lecie śmierci głównego architekta świątyni Antoniego Gaudiego.

źródło:
Zobacz więcej