Amerykański Dzień Niepodległości z fajerwerkami, ale bez pikników

W tym roku pokazy fajerwerków będą bardzo ograniczone (fot Yuganov Konstantin)

Stany Zjednoczone obchodzą dzisiaj Dzień Niepodległości (Independence Day). To święto państwowe obchodzone corocznie 4 lipca w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii w 1776 roku. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W tym dniu odbywają się liczne parady, koncerty czy festyny.

Najwyższy wzrost zakażeń koronawirusem w USA od dwóch miesięcy

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w USA jest najwyższa od dwóch miesięcy i utrzymuje się na poziomie z okresu największego nasilenia epidemii –...

zobacz więcej

W tym dniu zawsze odbywały się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją były też przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Nieodłącznym elementem obchodów były pokazy sztucznych ogni.

W tym roku, ze względu na epidemię, parady i pikniki nie odbędą się w obawie przed gromadzeniem się ludzi. Pokazy fajerwerków będą bardzo ograniczone. Wyjątkiem ma być pokaz sztucznych ogni w centrum Waszyngtonu oraz przy Górze Rushmore. W obu ma uczestniczyć prezydent USA. Przy Górze Rushmore, na której wykuto twarze czterech amerykańskich prezydentów, Donald Trump wygłosi przemówienie, w którym który ma mówić o historii oraz patriotyzmie. Poruszy także temat powtarzającego się ostatnio w USA niszczenia i burzenia pomników, czemu jest zdecydowanie przeciwny. Nad zboczem góry przelecą też samoloty U.S. Air Force.

W związku z epidemią koronawirusa władze miasta przygotowały dla publiczności 300 tysięcy masek.

W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych notuje się ponad 50 tysięcy nowych infekcji koronawirusem dziennie. Z tego powodu wiele stanów wprowadziło dodatkowe restrykcje. Na Florydzie i w Teksasie zamknięto niektóre plaże. W Kalifornii zakazano działalności barów a restauracje mogą mieć stoliki tylko na zewnątrz.

Eksperci apelują do Amerykanów by tradycyjne pikniki i grillowanie organizowali w mniejszych grupach i pamiętali o zachowaniu dystansu społecznego. Setki miast odwołały pokazy sztucznych ogni, które są nieodłącznym elementem obchodów 4 lipca. Wielu Amerykanów będzie odpalać fajerwerki na podwórkach i ulicach.

źródło:
Zobacz więcej